Asfalt materyallerin dielektrik özellikleri
Dielectric properties of asphalt materials
  1. Tez No: 551462
  2. Yazar: TUĞÇE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ KEMAL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yol üst kaplamalarında asfalt karışımın birbirine tutunmasını sağlayan en önemli bağlayıcı olan bitümün kıvam-elastik gibi fiziksel özelliklerinin ve içindeki mikroyapıların mekanik davranışında etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca bitümün iyileştirilmesi, dayanıklılığının arttırılması, mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için çeşitli polimerlerin katkılandırıldığı çalışmalar sunulmuştur. Bu nedenle, 50/70 penetrasyonlu saf bitüme farklı oranlarda polyester ve kauçuk gibi polimerler katkılandırılarak, saf ve katkılı bitüm örneklerin kapasitesinin ve kayıp faktörünün sıcaklığa, frekansa ve kalınlığa bağlılığı ölçüldü. Bu ölçülen büyüklüklerden dielektrik sabiti, dielektrik enerji kaybı ve değişken alan iletkenliği hesaplandı. Ölçülen ve hesaplanan dielektrik cevaplar sıcaklığa, frekansa, kalınlığa, katkı cins ve oranına bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the bitumen, which is the most important binding that causes the asphalt mixture to adhere to the pavement, is effective on the mechanical properties of the microstructures such as consistency-elastic. In addition, studies have been submitted in which various polymers are added to improve bitumen, increase durability and improve mechanical properties. For this reason, 50/70 penetration of pure bitumen was added to different ratios of polymers such as polyester and rubber. The capacity and loss factor of pure and doped bitumen samples were measured depending on temperature, frequency, and thickness. Dielectric constant, dielectric energy loss and variable field conductivity were calculated from the measurement. Dielectric responses were examined according to temperature, frequency, thickness, additive type and ratio.