Tıp fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörler
Healthy life style behaviours of medical faculty students and related factors
- Tez No: 551467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURKAY YAKAR, PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üniversite süreci adölesan dönemden yetişkinliğe geçiş dönemi olup mesleki eğitim ve becerilerin kazanıldığı bir süreçtir. Aynı zamanda bireylerin kişilik gelişiminin temellerinin de oluştuğu, yeni davranışların kazanıldığı bir dönemdir. Bu araştırma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam davranışları düzeylerini ve bunlarla ilişkili olabilecek faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan tüm çalışmanın evrenini Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2017-2018 eğitim yılında öğrenim gören tüm öğrenciler (989 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerden 711 kişiye ulaşılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sosyo-demografik özellikler, ikinci bölüm ise Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) Ölçek sorularından oluşmuştur. Verilerin analizi t testi ve varyans analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin %50.6'sı (n=360) kadın, %49.4'ü (n=351) erkek öğrenci olup, yaş ortalamaları 21.74±2.34 (min: 18, maks: 40)'dir. Öğrencilerin SYBD ölçeği genel ortalaması 124.79±17.94 puan (min: 66, maks: 188) olarak saptanmıştır. Sağlığın geliştirilmesine katkıda bulunan davranışlar içerisinde en yüksek puan ortalaması kişilerarası ilişki alt boyutuna, en düşük puan ortalaması ise fiziksel aktivite alt boyutuna aittir.
Özet (Çeviri)
The university process is a transition period from adolescence to adulthood and it is a process in which vocational education and skills are gained. Individuals develop their personalities and gain new behaviors during that period. This study was carried out to determine the levels of healthy living behaviors of Fırat University Medical Faculty students and the factors that may be related to them. The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of the students (n=989) enrolled at the Faculty of Medicine in Firat University in 2017-2018 academic year. The whole population was included in the study. Totally 711 students participated the study. The questionnaire form consists of two parts. The first part consisted of socio-demographic characteristics, and the second part consisted of questions of Healthy Lifestyle Behavior Scale. Independent samples t test and one-way ANOVA were used to analyze the data. Of the students included in the study, 50.6% (n=360) were female and 49.4% (n=351) were male and the mean age was 21.7±2.34 (min:18, max:40). The mean score of the students was calculated to be 124.79±17.94 points (min:66, max:188). The highest mean score was measured in interpersonal relationship sub-scale and the lowest mean score was measured in physical activity sub-scale in terms of behaviors contributing to health promotion.