Yeni tanımlanan radyografik cilt altı yağ doku kalınlığı oranının primer total kalça artroplastisi sonrası erken dönem başarısızlık ile ilişkisi var mıdır?
Does the new defined radiographic subcutaneous fat thickness ratio correlate with early failure following total hip arthroplasty?
- Tez No: 551468
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezitenin total kalça artroplastisi (TKA) sonrası artmış başarısızlık oranlarıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir ancak; başarısızlık riski için vücut kitle endeksinden daha iyi göstergeler olduğu düşünülen bölgesel yağ dağılımı ölçümleri hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı yeni tanımlanan radyografik cilt altı yağ doku kalınlığı oranının (1) aynı gözlemci için ve gözlemciler arası güvenilirliğini değerlendirmek ve (2) bu oranın TKA sonrası erken dönem başarısızlık ile ilişkisini araştırmaktı. Hastanemizde 2014 ve 2017 yılları arasında primer TKA ameliyatı yapılan, en az bir yıl takip edilen ve ameliyat öncesi pelvis ön-arka radyografi görüntüleri bulunan 321 hasta çalışmaya dahil edildi. Yüksek kalça yağ doku kalınlığı oranı (KYKO) ≥2 olarak tanımlandı. Erken dönem başarısızlık ise revizyon, herhangi bir sebeple yeniden ameliyat geçirme veya ameliyattan sonraki bir yıl içerisinde ameliyat ile ilişkili ölüm olarak tanımlandı. Kalça yağ doku kalınlığı oranının aynı gözlemci için ve gözlemciler arası güvenirliği mükemmel olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Obesity is thought to be related with increased failure rates following total hip arthroplasty (THA). However, there are limited data on methods of evaluating site specific fat distribution; which have been suggested to be better indicators of risk for failure than body mass index. The aims of this study was to (1) asses interobserver and intraobserver reliabilities of a new defined radiographic subcutaneous fat thickness ratio and (2) investigate the correlation of this ratio with early failure following THA. Three hundred twenty-one patients who underwent primary THA in our institution from 2014 to 2017, with at least 1-year follow-up and pre-operative pelvis anterior-posterior X-ray radiograph were included in this study. A high hip fat thickness ratio (HFTR) was defined as ≥2. Early failure was defined as revision or re-operation for any reason and death related to operation first year following THA. The HFTR was shown to have excellent intraobserver and interobserver reliabilities.