Kafkas üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of healthy lifestyle behaviors and related factors of kafkas University Faculty of Medicine students
  1. Tez No: 865475
  2. Yazar: ÖZÜMCAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlıklı yaşam biçimi davranışları, sağlığın korunması ve hastalıklardan kaçınma amacıyla benimsenen ve uygulanan tutumları ifade eder. Çalışmamızda Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçim davranışlarını ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 282 tıp fakültesi öğrencisi katıldı. Katılımcılara Sağlıklı Yaşam Biçim Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) içeren anket çalışması yürütüldü. İstatistiksel analiz için SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Çalışmamızda katılımcıların %53,5'İ kadın idi. Yaş ortalaması 21,23±2,18, BKİ ortalaması 22,63±3,30 idi. Katılımcıların SYBDÖ II aldıkları puan ortalaması 125,44±10,93 idi. Katılımcıların cinsiyeti, üniversite boyunca yaşadıkları yer, üniversite öncesi en uzun yaşadıkları yer, alkol kullanım, sigara kullanım, kronik hastalık öyküsü ile SYBDÖ II ve alt gruplarından alınan puanlar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Yaş arttıkça SYBDÖ II ve stres yönetimi grubundan alınan puanlarda artmakta idi. Katılımcıların boy, kilo ve BKİ ile SYBDÖ II ve alt gruplarından aldıkları puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların sınıfları yükseldikçe SYBDÖ II, sağlık sorumluluğu, stres yönetimi, kişiler arası ilişkiler gruplarından aldıkları puanlarda artmakta idi. Annenin eğitim düzeyi arttıkça katılımcıların stres yönetimi ve fiziksel aktivite gruplarından aldıkları puanlarda artmakta idi. Babanın eğitim düzeyi arttıkça katılımcıların fiziksel aktivite alt grubundan aldıkları puanlarda artmakta idi. Katılımcıların aile geliri arttıkça SYBDÖ II, fiziksel aktivite ve stres yönetimi alt gruplarından aldıkları puanlarda artmakta idi. Çalışmamızda SYBDÖ II Cronbach Alpha değeri 0,661 bulunmuştur. Çalışmamızda öğrencilerin SYBDÖ II ve alt gruplarından aldıkları puanlar düşük olarak değerlendirilmiştir. Tıp fakültesinde okuyan öğrencilerin sağlıklı yaşama yönelik eğitimleri arttırılmalı ve üniversite ortamları daha uygun hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Healthy lifestyle behaviors refer to attitudes adopted and implemented for the purpose of protecting health and avoiding diseases. In our study, we aimed to evaluate the healthy lifestyle behaviors of Kafkas University Faculty of Medicine students and the factors affecting them. 282 medical faculty students participated in our study. A survey including the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS II) was conducted for the participants. SPSS 27.0 program was used for statistical analysis. In our study, 53.5% of the participants were women. The mean age was 21.23±2.18 and the mean BMI was 22.63±3.30. The average score of the participants in HLBS II was 125.44±10.93. No significant difference was found between the gender of the participants, the place they lived during university, the place they lived longest before university, alcohol use, smoking, chronic disease history and the scores obtained from HLBS II and its subgroups. As age increased, the scores obtained from the HLBS II and stress management groups increased. No significant relationship was found between the participants' height, weight and BMI and their scores from HLBS II and its subgroups. As the grades of the participants increased, the scores they received from HLBS II, health responsibility, stress management, and interpersonal relations groups increased. As the education level of the mother increased, the scores the participants received from the stress management and physical activity groups also increased. As the father's education level increased, the scores the participants received from the physical activity subgroup also increased. As the family income of the participants increased, the scores they received from the HLBS II, physical activity and stress management subgroups increased. In our study, HLBS II Cronbach Alpha value was found to be 0.661. In our study, the scores obtained by the students from HLBS II and its subgroups were evaluated as low. Healthy lifestyle education of students studying at medical faculty should be increased and university environments should be made more suitable.