Prioritizing innovative smartphone features by using analytical hierarchy process in the telecommunication sector
Telekomünikasyon sektöründe analitik hiyerarşi prosesini kullanarak yenilikçi akıllı telefon özelliklerinin önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 551528
  2. Yazar: DAMLA VURANOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA TAŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde telekomunikasyon sektörü hızla gelişen, telefon kullanım davranışlarının hızla değişiklik gösterdiği dinamik bir sektördür. Şirketler bu nedenle stratejilerinde yeni müşteri kazanımı, terk eden müşterilerin azaltılması, müşteri memnuniyetinin arttırılması, müşteri sadakatinin sağlanması gibi bu amaçla da yeni ve ilgi çekici fark yaratacak hizmetler sunmaktadır. Telekomunikasyon sektöründe de akıllı telefonlarda her gün yenilikçi özelliklere yer verilmektedir. Böylece yenilik, telekomünikasyon ve akıllı telefonların günümüz dünyasında birbiriyle ilişkili önemli üç kavram olduğundan bahsedilebilir. Bu çalışmada, akıllı telefonlarda bulunan yedi yenilikçi özelliğin akıllı telefon seçiminde önceliklendirilmesi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmaya katkı sağlaması için inovasyon ve telekomunikasyon kavramlarından da detaylı bahsedilmiştir. Bu yedi yenilikçi özellik yapılan çalışmalardan ve uzman görüşlerden alınarak belirlenmiştir. Çalışmada yenilikçi özelliklerin önceliklendirilmesinde karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the telecommunication sector is a rapidly developing sector and a dynamic sector in which phone usage behavior changes rapidly. For this reason, the companies offer new and interesting services to their customers, such as the acquisition of new customers, reduction of abandoned customers, increasing customer satisfaction and ensuring customer loyalty. In the telecommunication sector, smartphones are equipped with innovative features every day. Thus, innovation, telecommunication and smart phones can be mentioned as three important concepts related to each other in today's world. In this study, it is tried to measure the priority of seven innovative features in smart phones in the selection of smart phones. In order to contribute to this study, the concepts of innovation and telecommunication are also discussed in detail. These seven innovative features were determined by the studies and expert opinions. In the study, Analytical Hierarchy Process (AHP) method was used to prioritize innovative features.