Gebelikte beden imajı, gebelik ve doğum korkusunun benlik saygısı ile ilişkisi
Body image in pregnancy, the relationship between tocophobia and self-respect
- Tez No: 551552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Benlik saygısı bireyin kendisi hakkındaki görüşlerini içeren bir kavramdır. Kendisi hakkındaki görüşlerinin olumlu veya olumsuz olması bireyin hayatını psikolojik, sosyal veya iş hayatı gibi alanlarda etkileyecektir. Benlik saygısının oluşumunda bireyin kendi bedeni hakkındaki düşünceleri de etkili olabilmektedir. Bu nedenle benlik saygısı ile beden imajı arasında bir ilişkinin bulunduğu ifade edilebilir. Gebelik döneminde hızlı ve geniş çaplı bedensel değişimler meydana gelir. Bu durumda benlik saygısı, beden imajı ve doğum korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi faydalı olacaktır. Bu çalışmanın amacı benlik saygısı ile gebelikte beden imajı ve gebelik ve doğum korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaca ulaşmak için çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünü kuramsal çerçeve oluşturmaktadır. İkinci bölüm uygulama bölümüdür. Bu bölümde gebe kadınların vücut algıları, gebelik ve doğum korkuları, benlik saygıları arasındaki ilişki incelenmiş ve demografik değişkenlerle aralarındaki farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre gebe kadınların benlik saygılarının yüksek, gebelik ve doğum korkularının orta düzeyde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-respect is a term explaining personal views of a person about himself/herself. Positive or negative ideas of a person about himself/herself affect his/her life in terms of physiological, social or economic terms. Perceptions of a person about his/her body have impacts on self-respect. So, it can be stated that there may be a relationship between self-respect and body image. Pregnancy is a term in which significant changes occur on the body of the pregnant woman. As a result, it may be beneficial to search the relationship between self-respect, body image and tocophobia. At that study, it is aimed to examine relationship between self-respect and body image during pregnancy, pregnancy and tocophobia. In order to reach that aim, the study divided into two subtitles. At the first chapter, a detailed literature review is held. At the second chapter, the relationship between body images, pregnancy and tocophobia, and self-respect of pregnant women is investigated. At the end of the study, it is seen that self-respects of pregnant women are high, and the level of tokophobia is medium.