Gebelikte kilo alımın beden imajı ve cinsel memnuniyet ile ilişkisi
The relationship of weight gain during pregnancy with body image and sexual satisfaction
- Tez No: 872442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gebelik sürecinde alınan kilolar, kadınların beden imajlarını yeniden değerlendirmelerine yol açabilir ve bu durum cinsel memnuniyet düzeylerini etkileyebilir. Bu çalışma gebelikte kilo alımının beden imajı ve cinsel memnuniyet ile ilişkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırmanın örneklemini, üçüncü trimester dönemindeki 238 gebe oluşmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Gebelikte Beden İmajı Ölçeği ve Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon (enter metodu) analizi kullanılmıştır. Gebelerin ortalama yaşı 29,47±5,23 olup, %58,4'ü üniversite mezunu ve %50,4'ü çalışmaktadır. Gebelik öncesi beden kütle indeksi ortalaması 23,35 ± 3,60 iken, gebelik sürecinde alınan kilo ortalaması 9,35 ± 3,50'dir.Gebelikte ortalama 9,35±3,50 kilo aldığı belirlenmiştir. Gebelerin Beden İmajı Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 84,87±20,16 puan, Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği toplam puan ortalaması 88,88±15,92 olarak hesaplanmıştır. Gebelikte Beden İmajı Ölçeği, Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği arasında negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (p < 0,001). Gebelikte kilo alımının beden imajı ve cinsel memnuniyet arasında ilişkinin olmadığı belirlenmiştir ( p > 0,05). Gebelerde beden imajı puanı cinsel memnuniyet puanının %40'ını açıklamaktadır. Sonuç olarak, gebelerin beden imajı ile cinsel memnuniyet düzeyleri arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda, hemşirelerin, doğum öncesi bakımda kilo alımının kontrol edilmesini destekleyerek gebelere beden imajı konusunda farkındalık sağlamalıdır. Gebelere beden imajı ve cinsel sağlık konularında farkındalık sağlayıp emosyenel bakım sunmalıdır. Ayrıca, gebelerin beden algısını iyileştirmek için psikolojik destek sağlanması ve cinsel sağlık konusunda danışmanlık hizmetlerinin sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Weight gained during pregnancy may cause women to re-evaluate their body image, which may affect their level of sexual satisfaction. This study was conducted to determine the relationship between weight gain during pregnancy and body image and sexual satisfaction. The research is descriptive and relationship-seeking. The sample of the study consisted of 238 pregnant women in the third trimester. A personal information form created by the researcher, the Pregnancy Body Image Scale and the Women's Sexual Satisfaction Scale were used to collect data. Number, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation analysis and linear regression (enter method) analysis were used to analyze the data. The average age of pregnant women is 29.47±5.23, 58.4% are university graduates and 50.4% are working. While the average body mass index before pregnancy was 23.35 ± 3.60, the average weight gained during pregnancy was 9.35 ± 3.50. It was determined that she gained an average of 9.35 ± 3.50 kilograms during pregnancy. The total mean score of pregnant women from the Body Image Scale was calculated as 84.87±20.16 points, and the total mean score of the Women's Sexual Satisfaction Scale was calculated as 88.88±15.92. It was found that there was a negative and moderately significant relationship between the Pregnancy Body Image Scale and the Female Sexual Satisfaction Scale (p < 0.001). It was determined that there was no relationship between weight gain during pregnancy, body image and sexual satisfaction (p > 0.05). The body image score explains 40% of the sexual satisfaction score in pregnant women. As a result, it was found that there was a negative and significant relationship between the body image of pregnant women and their sexual satisfaction levels. In line with these results, nurses should raise awareness about body image in pregnant women by supporting weight gain control in prenatal care. It should raise awareness about body image and sexual health and provide emotional care to pregnant women. Additionally, it is recommended to provide psychological support and sexual health consultancy services to improve the body image of pregnant women.