Gebelikte beden imajı ve depresif davranışlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between body image and depressive behaviours during pregnancy
  1. Tez No: 471530
  2. Yazar: SEDA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebelikte beden imajı düzeyi ve depresif davranışların belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, 28 Nisan - 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak gebelerin sosyo-demografik ve gebelikle ilgili bilgilerini içeren Anket Formu, gebelerin beden imajını ölçmek amacıyla Beden İmajı Ölçeği ve depresif belirtileri değerlendirmek amacıyla Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (version 22.0) istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda gebelerin yaş ortalamasının 25.82±5.29 yıl olduğu, %68.7'sinin il merkezinde yaşadığı, %19.2'sinin üniversite ve üzeri mezunu olduğu, %81.2'sinin herhangi bir işte çalışmadığı saptanmıştır. Gebelerin ilk gebelik yaş ortalaması 21.65±3.71 yıl, %61.2'sinin 3. trimesterde olduğu, %86.0'ının planlı olarak gebe kaldığı bulunmuştur. Gebelerin BİÖ toplam puan ortalaması 137.17±24.36 olup ortalamanın üzerindedir. Gebelerin BDÖ toplam puan ortalaması 12.8±9.81 olup hafif depresif belirti aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine and examine the relationship between body images level and depressive behaviours during pregnancy. Method: The research was conducted between April 28 and August 31, 2016, at the Clinic of Gynaecology and Obstetrics at Ahi Evran University Training and Research Hospital, a subsidiary of the Public Hospitals Administration of Turkey. The data collection tool included a Questionnaire Form withthe pregnants' socio-demographical and obstetrical information, a Body Image Scale to measure the pregnants' body image, and the Beck Depression Inventory to assess the depressive symptoms. The data were collected by the researcher through face-to-face interviews. The data were analysed via SPSS (version 22.0). Results: Average age of the pregnants was 25.82±5.29; 68.7% of them were living in the city; 19.2% had a bachelor's or higher degree of education, and 81.2% did not work. Average age of first-time pregnancy was 21.65±3.71; 61.2% were in the third trimester; 86% became pregnant in a planned way. The pregnants average total score on BIS was 137.17±24.36, which is above average. The pregnants average total score on BDI was 12.8±9.81, which indicates a mild depressive symptom.