12-14 yaş arası halk oyunları oynayan ve oynamayan çocuklarda gövde stabilizasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of core stabilization in children performing and nonperforming folk dances between 12-14 years old
  1. Tez No: 551558
  2. Yazar: UFUK HAN BAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ ERÇİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Spor, Ballet and Dance, Folklore, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu tezin amacı Erzurum yöresi halk oyunları çalışmalarına katılan ve katılmayan çocukların gövde stabilizasyonları, denge ve esneklik arasındaki farkı ortaya çıkarmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma yaş ortalamaları 12,95±0,67 yıl olan 40 erkek öğrenci ile gerçekleştirilecektir. Öğrencilerden 20 'si ortalama 5 yıldır düzenli olarak her hafta sonu halk oyunları kurslarına katılan, 20 kişi ise hiçbir kursa katılmayan sedanter yaşam süren öğrencilerden oluşmaktadır. Bireylerin boy kilo esneklik denge ve gövde stabilizasyonlarını ölçmek için geçerliliği önceden ispatlanmış olan ölçüm aletleri ve testler uygulandı. Gövde stabilizasyonu için plank, yan plank, sorensan sırt ve mekik testleriyle ölçüm yapılmıştır. Denge ölçümleri için yıldız denge testi ve stork denge testleri uygulandı. Esneklik testi için uzan eriş testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this thesis is to determine the difference between core stabilization, balance and flexibility of children who attend and do not attend folk dance studies of Erzurum region. Material and Method: The study will be carried out with 40 male students whose average age is 12,95±0,67 years. 20 of the students consisted of students who have attended folk dances every week for the last 5 years and the other 20 of the students who do not attend any courses and live a sedentary life. To test the height, weight, flexibility, balance and core stabilization of the subjects and control groups, the instruments and tests proven before will be applied. It has been measured with plank, side plank, sorensen back and sit-up tests for core stabilization. Star excursion balance and stork balance tests have been applied for balance measurements. For flexibility test, sit and reach test has been applied.