Max Bruch'un Op.26 Sol Minör 1 No'lu Keman Konçertosu'nun keman çalma teknikleri bakımından incelenmesi
Max Bruch's violin concerto Op:26 G Minor No.1 in Regards to Violin technics aspects
- Tez No: 551582
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Max Bruch'un, op.26 Sol Minör 1 No'lu Keman Konçertosu, Orta Romantik Dönemin en önemli keman eserlerindendir. Bu konçertonun icra teknikleri açısından oldukça zorlayıcı eserler oldukları bilinmektedir. Bu zorluklar aşılabildiği takdirde daha iyi bir icra mümkün olacaktır. Bunun için teknik güçlüklerin analizi, doğru ve yeterli düzeyde uygulanabilmesine büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu araştırmada, icra sürecinde ortaya çıkabilecek problemlerin önceden uygun bir biçimde çözümlenebilmesini sağlayacak analizler yapılacak, çalışma yöntemlerinin doğru teknikle yapılmasına ve icraya önemli ölçüde katkı sağlayacak bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada, yer yer müzikal analizlere de yer verilmiş, tekniklerin daha bilinçli bir şekilde kavranmasını sağlamak ve daha kaliteli bir icra için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Max Bruch's Violin Concerto Op:26 G Minor No.1, one of the most important violin works of Middle Romantic Period. The concerto is known to have very compelling sections in terms of executive techniques. For this, it is thought that the analysis of technical difficulties will contribute to a proper and adequate execution. In this research, analyzes were conducted to ensure that the problems that might arise during the execution process can be solved in a suitable way, and information was given to make the working methods with the right technique and to contribute significantly to the execution. In the study of Max Bruch's op.26 No.1 violin concerto, which has produced important works in the last quarter of the romantic period, the violin techniques were explained and solutions were proposed for the technical difficulties encountered during the execution of the work.