Kadınların namus ve erken yaşta annelik algısına bakış açıları ve sosyal hizmet müdahalesi
Viewpoints of women upon honor and early motherhood and social work intervention
- Tez No: 551583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Feminist metodolojiyle yapılandırılan araştırmada;“erken yaşta annelik öykü”lerine ve cinsiyete dayalı şiddetin“namus ya da gelenek”kavramları üzerinden meşrulaştırılma durumuna kadın deneyimleri üzerinden bakılmıştır. Araştırmanın amacı, namus ve adolesan gebeliğinin; kadınlar, aile yaşamı, kadının ekolojik sistemi ve toplum açısından doğurduğu sosyal sorunların tespitini yapmak ve kavramlar arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Nitel araştırma metotları ile kurgulanan anlatı araştırmasında; Türkiye'nin iki coğrafi alanında, temsil niteliği taşıması dolayısıyla evren olarak Van ve Edirne illeri belirlenmiştir. Çalışmada,“namus ve erken yaşta annelik”kavramlarını feminist metodolojiyle incelenmiştir. İki ilden 10 (on) olmak üzere toplam 20 (yirmi) kadın ile yaşam öyküsü görüşmesi yapılmıştır. Çalışmada; erken yaşta annelik ve namus ilişkisine dair farkındalık düzeyinin farklılık gösterdiği ancak kadınların ortak deneyimlerinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, 4 (dört) bölümden oluşmaktadır. Arştırmanın ilk bölümünde sınır kavramı görsel antropolojik açıdan değerlendirilmiş ve kadın çalışmaları bağlamında incelenmiştir. İkinci bölümde; namus kavramının anlamı dışına çıkarılarak yanlış kullanımının yaygınlaştırılması ve kadınların algıları değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kadınların yaşam öykülerinden konuya ilişkin kesitler paylaşılmıştır. Dördüncü ve son bölümde; kadın çalışmaları ve sosyal hizmet bilim dallarında araştırma kapsamında üretilen ortak bilgi düzlemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigated the“stories of early motherhood”and the condition of legalizing the violence based on gender through“honor or tradition”upon experiences of women. As for methodology, feminist approach was employed. This study aimed to identify the social issues caused by honor and pregnancy in adolescence in view of women, family life, the ecological system of women and society and to specify the relationship between the concepts. Narrative approach of qualitative research was used and Van and Edirne provinces were chosen as the universe on the grounds that they were representatives of two geographic regions of Turkey. In this research, the concept of“honor and early motherhood”was analyzed with feminist methodology. 20 life story inquiries were carried out with 20 women, 10 women from each city. It was revealed that the level of awareness of these two groups of women differed on the relationship between early motherhood and honor; however, they shared common experiences. This study consists of four parts. In the first part of the study the concept of border was evaluated in visual anthropological aspect and investigated in terms of women studies. In the second part, popularizing the misuse of the concept of honor by taking it out of context and women's perceptions were scrutinized. In the third part of the study, the related sections from the life stories of women were shared. In the fourth and last part of the study, the dimension of shared knowledge with regards to women studies and social work discipline was discussed.