Görevi kötüye kullanma suçu kapsamında ekim sayım beyanlarını denetlememe fiili
Failing to control planting and counting returns in relation to gross misconduct of officers
  1. Tez No: 551615
  2. Yazar: OSMAN KAĞAN ERGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarım alanında önemli bir yere sahip olan çiftçilerin yapmış olduğu faaliyetler zirai faaliyet olarak isimlendirilmiştir. Bu zirai faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sonucu elde edilen kazançların vergilendirilmesi söz konusudur. Zirai kazanca sahip olan çiftçiler de gerçekleştirdikleri zirai faaliyetler sonucu kazançlarının vergilendirilmesi sürecinde birtakım yükümlülüklerle sorumlu tutulmuştur. Bu yükümlülüklerden birisi de ekim sayım beyanında bulunma yükümlülüğüdür. Gelir Vergisi Kanunu'nda tespit edilmiş olan işletme büyüklüğü ölçülerini aşan çiftçiler, zirai işletmelerinin yer aldığı köy veya mahalle muhtarlıklarına davet süresi içinde ekim sayım beyanında bulunmak mecburiyetindedir. Çiftçilerin beyanda bulunduğu veya zamanında beyanda bulunup bulunmadığı Vergi Usul Kanunu çerçevesinde muhtar ve ihtiyar heyetlerinin sorumluluğu altındadır. Bu sorumluluğa uymayan muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri, görevini ihmal veya suistimal etmesi nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun“Görevi Kötüye Kullanma Suçu”ile öngörülen cezalara mahkum olacaktır. Bu bakımdan suçun değerlendirilmesinde vergi mevzuatının yanında ceza hükümlerinin de dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is an important part of economy in which farmers perform the most essential agricultural activities of husbandry, namely cultivating crops. Proceeds from farming are subject to taxation. Farming tax is thus levied on agricultural income. One of the farmers' liabilities is to make a planting and counting returns on the current year's trading activities. The farmers who qualify a certain level of business capacity set out in the Income Tax Act are required before the due date to complete their planting and counting returns to be sent to an elected neighbourhood representative -i.e. mukhtar- of a village or a district where their business is situated. In accordance with the Procedural Tax Law, it is, therefore, the responsibility of the mukhtar or the village council to control whether or not the local farmers have notified their preliminary tax declaration before the due date. Mukhtars and councillors failing to discharge their legal obligation would be deemed to commit either derelict of duties or abuse of powers, both of which would be punishable as a“crime of gross misconduct”under the Turkish Criminal Code. This means that in determining the criminal act, penal law will have to be taken into consideration and applied together with tax law.