Johann Stamitz'in si bemol majör klarnet konçertosu ve Carl Stamitz'in si bemol majör no. 3 klarnet konçertosu'nun yapısal ve dönemsel incelenmesi
A periodic and epochal analysis of Johann Stamitz's b-flat major clarinet concerto and carl stamitz's b-flat major clarinet concerto no. 3
  1. Tez No: 551637
  2. Yazar: HİRA BÜYÜKEDES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU MİNE SONAKIN ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
18. yüzyılda icat edilen klarnet bir orkestra çalgısı olarak kullanılmaya ilk olarak Mannheim'da Johann Stamitz ve dönemin diğer bestecileri ile başlamıştır. Çalgının zamanla gelişmesiyle birlikte J. Stamitz tarafından ilk defa orkestra önünde solo çalgı olarak kullanılmıştır. Senfoni ve konçerto gibi biçimlerin gelişmesinde önemli rol oynayan Mannheim Okulu'nda görev alan diğer bir isim Carl Stamitz'tir. C. Stamitz senfoni konçertant biçiminin oluşmasında da rol almıştır. Otuz Yıl Savaşları ve Yedi Yıl Savaşları gibi savaşın eksik olmadığı Avrupa topraklarında, yetenekli müzisyenlerden oluşan Mannheim Orkestrası ve Stamitz'ler, tüm Avrupa'da ismini duyurmayı başarmıştır. Yakaladıkları başarı sayesinde Stamitz'ler, müzik dünyasında yaptıkları yeniliklerle döneminin bestecileri tarafından benimsenmiş ve yenilikçi atılımlara ışık tutmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Clarinet was invented in the 18th century. It was first used as an orchestral instrument in Mannheim by Johann Stamitz and other composers of the time. As the instrument developed through time, it was first used as a solo instrument among the orchestra by J. Stamitz. Another important figure of Mannheim School was Carl Stamitz who played a significant role in maturing forms like Symphony and Concerto. C. Stamitz also helped develop the form of Sinfonia Concertante. Mannheim Orchestra and Stamitz Family achieved tremendous success in a time when Europe was engulfed in never-ending wars such as Thirty Years' War and Seven Years' War. Thanks to their success, The Stamitz Family influenced various composers of the time and paved way for innovation in music.