Mutlak kaostan ebedi barışa: Hobbes'tan Kant'a toplum sözleşmeleri
From absolute chaos to eternal peace: Social contracts from Hobbes to Kant
  1. Tez No: 551691
  2. Yazar: SEHER AKÇINAR BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMURAN GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mutlak kaostan ebedi barışa erişmenin yöntemlerini irdeleyen çalışmamızda Thomas Hobbes, John Locke, Montesque, Rousseau ve Kant'ın toplum sözleşmesi teorilerine ilişkin görüşleri metodolojik olarak ilerlemeci bir anlayışla birbirleri ile ilintilendirilerek tartışılmıştır. Tartışmanın ana bağlamı toplum sözleşmesi teorilerinin insanın yegâne hedefi olan mutluluğu için bireysel ve kolektif haklarını güvence altına alacak en ideal sözleşmenin hangi koşullarda kurulacağı meselesidir. Thomas Hobbes'tan Kant'a toplum sözleşmesi teorilerine bakıldığında ilk olarak insan doğasının ve insanın doğa ile ilişkisinin, ardından insanın toplum ile ilişkisine, sonrasında insanın egemen ve devlet ile olan ilişkisine ve en nihayetinde devletlerin devletler ile olan ilişkisine doğru tarihsel bir gelişim süreci sergilendiği görülmektedir. Bu bağlamda toplum sözleşmeleri teorilerinin tarihin her evresinde her defasında yeni hak kazanımları biçiminde gelişimini sürdürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, which investigates the methods of accessing eternal peace from absolute chaos, the opinions of Thomas Hobbes, John Locke, Montesquieu, Rousseau and Kant on social contract theories are discussed with each other in a methodologically progressive manner. The main context of the discussion is the question of the conditions under which the most ideal contract to guarantee the individual and collective rights of the social contract theories to the happiness of man, which is the sole goal of man. From the perspective of Thomas Hobbes to Kant's social contract theories, it is seen that firstly, the relationship between human nature and man with nature, then the relationship between man and society, then the relationship of man with sovereign and state, and ultimately, the relationship between states and states is exhibited. In this context, it is observed that the theories of social contracts continue to expand in the form of new rights gains in every stage of history.