Türkiye'de yerel yönetimlerin Suriyeli göçmenlere yönelik uyguladığı sosyal yardım politikaları: Keçiören Belediyesi örneği
Apply the social assistance policy towards syrian immigrants local governance in Turkey: Keçiören Municipality example
  1. Tez No: 551703
  2. Yazar: SEÇİL ARSLAN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç hareketleri ile“daha iyi bir hayat”beklentisi içinde kente gelen bireyin eğitimden sağlığa, barınmadan istihdama her sektörde doğrudan veya dolaylı bir biçimde varlık göstermesinin yol açtığı etkiler, ülke çapında pek çok değişimlere sebep olmuştur. Sanayileşmenin ivme kattığı 1950'li yıllarda kırdan kente, bölge ve bölgeler arası yaşanan göç hareketleri,“göçler çağı”olarak isimlendirilen günümüzde sınırötesi boyutlara ulaşmıştır. Türkiye'nin transit ülke durumundan göç alan hedef ülke konumuna gelmesi ile etkin göç yönetimi politikalarını zorunlu hale getirmiştir. Özellikle Suriye krizi sonucu uygulanan“açık kapı”politikası ile, kitlesel göç akınına maruz kalan Türkiye, sayısı milyonları bulan ve ülke içinde mobil halde bulunan Suriyeli nüfusun geçici barınma merkezlerinde ve kentlerde toplumsal yaşama katılım sürecinde iken başta barınma, eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında olmak üzere tüm alanlarda yeni politikaların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada, hukuki statüleri“geçici sığınmacı”olarak belirlenen Suriyelilerin kamp dışında yaşamlarını sürdürmeleriyle birlikte kamu sitemi içinde yürütülen hizmetler bağlamında yerel yönetimlerin yeni bir ihtiyaç grubu olarak, Suriyelilere yönelik uyguladığı sosyal yardım politikaları kapsamında Keçiören Belediyesi bünyesinde yürütülen sosyal yardım politikaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within movement of migration, the effects of the individual coming to the city in the expectation of a“better life”directly or indirectly from education to health, from housing to employment in every sector has caused many changes throughout the country. In the urbanization process, migration movements from rural to urban areas, regions and regions where industrialization has accelerated have reached to transnational dimensions. In today's world it has become active in cross-border dimension of migration, while Turkey's position has become receiving country from the transit countries. This has made effective migration management policies compulsory. In particular, within“open door”policy as a result of the Syria crisis, Turkey exposed to massive migration flows Turkey. This has created the need to develop new policies an all areas espeacially education, health care and employment while the number of millions who stay in a mobile form in temporary shelter centers and urban areas in order to adapt the new social life accession process. In this study, it has been developed recommendations that include analysis of the needs that arise in social life with their lives outside the camps and steps of urbanize and urbanization of the rights-based approach in the process of adaptation to social life for Syrians whose legal status is defined as“temporary asylum”