Lüks tüketim, yaşam tarzı ve sosyal medya etkileşimi temelli bir inceleme
Luxury consumption, life style and social media-based review
- Tez No: 551702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, lüks yaşam tarzı ve sosyal medyayı arasındaki ilişkiyi araştırmak adına yapılmıştır. Her ne kadar lüks konusu, yaşam tarzı çerçevesinde çeşitli araştırmacılar tarafından literatür geçmişinde incelenmiş olsa da, sosyal medya ve lüks içerikli çok az sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Bu çalışma, lüksün sosyal yaşantı ve yaşam tarzı ile olan ilişkisini, detaylarıyla anlamaya yönelik bir çalışmadır. Araştırmada, keşfedici araştırma modellerinden derinlemesine görüşme gerçekleşmiştir. Çalışmada gelir düzeyi yüksek kişiler ile görüşülmüş, onların lükse yaklaşımı ve sosyal medya etkileşimi anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma bulguları, göstermektedir ki, sosyal medya ve lüks arasında pozitif yönlü bir etkileşim bulunmaktadır. Lüks tüketicileri sosyal medyadan etkilenerek, tüketime daha çok yönelmişlerdir. Araştırma sonucunda gelecek araştırma için çeşitli öneriler, araştırmanın kısıtları ve uygulayıcılar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between luxury, lifestyle and social media. Although the issue of luxury has been studied in the literature by various researchers in the lifestyle framework, a few studies about social media and luxury realtionships have been found. This study is a study to understand the relationship between luxury and social life and lifestyle. In this study, in-depth research from exploratory research models was conducted. People with high income levels were interviewed and their approach to luxury and social media interaction were tried to be understood in this study. Research findings show that there is a positive interaction between social media and luxury. Luxury consumers are more affected by social media and they are more interacted with the helf of social media to luxury consumption. Some suggestions for future researchers, limitations of the research were proposed at the conclusion part of this thesis.