Dijital pazarlama faaliyetlerinin başarısının değerlendirilmesi için bir model önerisi ve kurumsal yazılım işletmesi örneği
A model proposal for evaluating the success of digital marketing activities and an example of an enterprise software company
- Tez No: 551704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Reklamcılık, İşletme, Science and Technology, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı, çeşitli dijital pazarlama kanallarının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla bir model sunmak ve klasik pazarlama başarı metrikleri ile dijital pazarlama metrikleri arasında anlamlı bir bütünlük sağlamaktır. Oluşturulan model işletmeden işletmeye pazarlama (B2B) yapan bir işletmenin dijital pazarlama planının oluşturulması ve değerlendirilmesi amacıyla vaka çalışması ile uygulanmış ve modelin kullanılabilirliği test edilmiştir. Amaçlara ulaşmak için, klasik pazarlama başarı metrikleri incelenmiştir. Dijital pazarlama kanalların B2B işletmelere etkinliği konusunda yapılan araştırmalarla birlikte farklı dijital kanalların teorileri de incelenmiştir. Teorik altyapıda, B2B pazarlama ve dijital pazarlama teorilerinin yanı sıra arama motoru pazarlaması, görüntülü reklam pazarlaması, içerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasına odaklanılmıştır. Ayrıca dijital pazarlama kanallarının sunduğu veriler araştırılarak pazarlamacıların stratejilerini değerlendirirken kullanabilecekleri metrikler ortaya konmuştur. Tezde ilk olarak, modelin geliştirilmesi aşamasında çok sayıdaki araştırmanın kapsamlı bir sentezinin gerçekleştirilmesi için sistematik derleme metodolojisi kullanılmıştır. B2B işletmelerin pazarlama hedeflerini derinlemesine incelemek amacıyla vaka çalışması kapsamında üretim sektöründe kurumsal planlama yazılımı sunan bir B2B işletme örneği ele alınmıştır. Vaka çalışması sonucunda elde edilen dijital pazarlama kanallarına ait veriler modelde yer alan temalar marka bilinirliği, kullanıcı etkileşimi, reklam performansı altında değerlendirilmiştir. Böylece B2B işletme için uygulanan dijital pazarlama kanallarına ait veriler değerlendirilmiş ve modelin kullanılabilirliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present a model for evaluating the effectiveness of various digital marketing channels and to provide a meaningful integrity between classical marketing success metrics and digital marketing metrics. The model was implemented with a case study in order to create and evaluate the digital marketing plan of a Business to Business (B2B) company and the usability of the model has been tested. First of all in order to reach the goals, classical marketing success metrics were examined. The researches on the effectiveness of digital marketing channels in B2B companies as well as the theories of different digital channels have been examined. The theoretical background is focused on B2B marketing and digital marketing theories as well as search engine marketing, display advertising marketing, content marketing and social media marketing. In addition, the data presented by the digital marketing channels was searched and metrics that marketers could use to evaluate their strategies were put forward. In this study, systematic review methodology was used to develop a comprehensive synthesis of a large number of researches at the stage of development of the model. In order to examine the marketing targets of B2B companies in depth, a case study of a B2B business that provides enterprise planning software in production sector is discussed. The data of the digital marketing channels obtained as a result of the case study and the themes included in the model were evaluated under brand awareness, user interaction and advertising performance. Thus, the data of the digital marketing channels applied for B2B business is evaluated and the usability of the model has been tested.