Bolu ilinde kadın istihdamının önündeki engeller
Barriers for women's employment in Bolu province
  1. Tez No: 551709
  2. Yazar: ERSEL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadınların işgücüne katılımı, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma için önemli bir faktördür. Yüksek kadın işgücü; daha fazla verimlilik, yüksek ekonomik büyüme ve olumlu sosyal değişimler sağlar. Bununla birlikte, erkeklerin işgücüne katılımı gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlardan daha fazladır. Kadınların işgücüne katılım oranlarının düşük olmasının temel nedenleri; yeterli iş olanağının sağlanamaması gibi ekonomik güçlükler, sosyal normlar ve kültür, evlilik, doğurganlık, kadınların ev içerisinde üstlendikleri rol, çocuk ve yaşlı bakımı, toplumun eğitim düzeyi ve kurumsal yapıdır. Türkiye'deki kadınların işgücüne katılım oranları OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok düşük olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, düşük olan kadın işgücüne katılım oranlarının Bolu ili için temel sebeplerini araştırmaktır. Çalışma, 400 gönüllü işsiz kadın ile yapılan anket verilerine dayanmaktadır. Ampirik yöntem olarak faktör analizi kullanılmıştır. Faktör analizinin sonuçları, kadın işsizliğinin temel faktörü olarak istihdam olanaklarını göstermektedir. Diğer faktörler ise; işverenlerin talepleri, öz yetersizlik, öz saygı, yeti eksikliği, olumsuz ve dışsal koşullar, iş arama motivasyonu, toplumsal düşünce yapısı ve işgücü piyasası koşulları olarak sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Female labor force participation is an important factor of economic growth and social development. High female labor force provides more productivty, high economic growth and positive social changes. However men are more likely to participate in labor force than women in developing countries. The main reasons of low female labor force participation are economic fluctuations, social norms and culture, such as influencing marriage, fertility, and women's role inside the household, childcare and nursing of old person at home, education level of society and institutional settings. Female labor force participation is so low in Turkey comparing to OECD countries. The aim of this study is to investigate the main reasons of the low FLFP for Bolu province. The study is based on a questionnaire survey with 400 voluntary unemployed women. Factor analysis is used for the empirical methodology. The results of the factor analysis indicate that the main factor of female unemployment is employment opportunities. The other factors are the demand of employers, self- insufficiency, self respect, lack of competence, negative conditions, motivation for job-seeking, social norms, exogenous problems and circumtances of labor markets.