Thomas Hobbes ve John Locke'ta devletin kökeni ve devlet yurttaş ilişkisi
  1. Tez No: 551725
  2. Yazar: MEHMET TURĞUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERAY YAĞANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Devletin kökeni ve yönetim biçimi siyaset felsefesinin en önemli tartışma konularından biridir. Bu tartışmalardan biri, genel olarak, devlet-yurttaş ilişkisinin doğasının nasıl olması gerektiği üzerinedir. Devlet bir yandan bir bütün olarak varlığını sürdürme ereği güderken bir yandan da yurttaşları ile olan bağını bu ereğe uygun olarak düzenleme çabası içine girer. Diğer bir deyişle, iktidar ile yurttaş ilişkisini birbirlerinin varlık koşulu haline getirmeye çalışır. Ne var ki bu durum iktidar ve yurttaşların özgürlükleri arasında olası bir gerilimin temel nedenlerinden biri olarak da değerlendirilebilir. Ancak, devletsiz bir yurttaş düşünülemez. Bu anlamda, devlet, hem düzenin hem de bu düzen içinde bir arada yaşayan insanlar arasındaki ilişkilerin düzenleyici ilkesi olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda, 17.yüzyıl siyaset felsefesinin önde gelen düşünürlerinden Thomas Hobbes ve John Locke'n devletin kökeni, devlet ve yurttaş ilişkileri temelinde ortaya koydukları fikirler hala güncelliğini korumaktadır. Her iki düşünür fikirlerini insanın toplumsallıktan önceki doğa durumu halinden hareketle inşa eder. Thomas Hobbes.siyasal teorisini bütün gücü elinde tutan güçlü bir egemen ve buna bağlı olarak egemene karşı ödev ve sorumlulukları olan bireyler çerçevesinde temellendirir. John Locke ise mülkiyet ve özgürlük kavramı üzerine kurguladığı siyasal teorisini bireyin hak ve özgürlüklerinin anayasal güvence ile garanti altına alınması gerektiğini ifade eder. Locke, genel bir anlam atfettiği mülkiyet olgusunu bireyin özgürlük ve güvenliği için vazgeçilmez bir unsur olarak görür. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı her iki düşünürün devletin kökeni ve devlet yurttaş ilişkisine ilişkin görüşlerini karşılaştırmak ve teorilerindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The origin and form of government is one of the most important topics discussed in political philosophy. One of these topics focuses on the nature of the government-citizen relationship in general. On the one hand, the government aims at maintaining its existence as a whole; on the other hand, it strives to regulate its relationship with its citizens in line with this aim. In other words, it tries to make the relationship between government and citizens become the condition for their co-existence. Only, this can be considered as one of the main reasons for a possible tension between the government and the freedoms of the citizens. However, a citizen without the government is unthinkable. In this sense, the government can be regarded as the regulative principle of the relations between both the order and the people who live together under this order. In this context, the ideas of the leading thinkers of the 17th century political philosophy Thomas Hobbes and John Locke on the origin of government and the government-citizen relations are still relevant today. Both thinkers construct their ideas from the natural state of humanity before the social state. Thomas Hobbes bases his political theory on a framework that includes powerful sovereign holding power and individuals with duties and responsibilities towards the sovereign. Whereas John Locke's political theory built on the notion of property and freedom states that the rights and freedoms of the individual must be secured with the constitutional guarantee. Locke considers the property in its general meaning as an indispensable element for the individual's freedom and security. In this context, the purpose of this study is to compare the views of both thinkers on the origin of government and the relationship between the citizens and the government and to reveal the similarities and differences in their theories.