Öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları ile ilgili özyeterliliklerin incelenmesi
Examination of teachers' self-efficacy related to education technology standards
  1. Tez No: 551732
  2. Yazar: MEHMET GÖKAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eğitimin önemli unsurlarından biri olan öğretmenlerin teknolojiyi benimsemeleri ve eğitim alanında kullanmaları, eğitimin verimliliği açısından önemlidir. Bu araştırma öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları ile ilgili özyeterliliklerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında, Türkiye'de devlet okullarında çalışmakta olan tüm ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Evrenin çok büyük olmasından dolayı tüm evreni temsil edecek şekilde örneklem seçilmiştir ve araştırmaya toplam 281 öğretmen katılmıştır. Araştırma nicel desende yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerleri ve araştırma da kullanılmış olan ölçeğin tüm boyutlarına göre de öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerleri yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerlerinin en düşük olduğu boyut“Bireysel Farklılıklara ve Özel İhtiyaçlara Göre Öğretimi Planlama”iken, en yüksek olduğu boyut ise“Verimlilik ve Mesleki Uygulamalar”boyutudur. Erkek öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerleri, kadın öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerlerinden yüksektir. Öğretmenlerin çalışmakta olduğu okullarda akıllı tahta bulunup bulunmama durumu, Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekâtı Projesi kapsamında hizmetiçi eğitim alıp almama durumu, kıdem yılı ve öğretmenlerin çalıştıkları görev yerlerinin hizmet bölgesi derecesine göre öğretmenlerin eğitim teknolojisi standartları özyeterliliklerinin değişiklik göstermediği sonucuna varılmıştır. İdarecilik deneyimine sahip olan öğretmenlerin ise eğitim teknolojisi standartları özyeterlilik değerlerinin, idarecilik deneyimi olmayan öğretmenlerden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine teachers' self-efficacy related to educational technology standards. The universe of the research is; in 2016 - 2017 academic year, a selected sample from all secondary school teacher who is working in Turkey. The number of teachers participating in the research is 281. The research was designed as a quantitative. According to the results of the research; the teachers' educational technology standards were found to have high self-efficacy values. According to all sub-dimensions of the questionnaire used in the study, the teachers' educational technology standards have high self-efficacy values. While the sub-dimension of the teachers' educational technology standards with the lowest self-efficacy values is“Special Needs and Individual Differences”, unless the sub-dimension with the highest was found as“Productivity and Professional Appliation”sub-dimension. According to the variable gender of the study; self-efficacy values of male teachers' educational technology standards are higher than the self-efficacy values of female teachers' educational technology standards. It has been concluded that teachers' education technology standards self-efficacy does not change according to the status of having a smart board in the schools where teachers are working, the inability to receive in-service training within the scope of the Opportunities Improvement and Operation Improvement Project, the year of seniority and the degree of service area of the teachers where the teachers work. It is concluded that teachers who have administrative experience have higher self-efficacy values of educational technology standards than the teachers who have no administrative experience.