Fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknoloji yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi: Hatay ili örneği
Determination of technology competencies of science and technology teachers (Sample of Hatay Province)
  1. Tez No: 278414
  2. Yazar: ÖZLEM AVCI ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHADDİN ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İçinde bulunduğumuz ve adına bilgi çağı dediğimiz 21. yüzyılda küresel boyutta teknolojide meydana gelen değişmeler, yaşamın her alanını olduğu gibi eğitim kurumlarının yapı ve işleyişini de etkilemektedir. Öğretim sürecinde kullanılan teknolojiler ve materyaller öğre¬nimin tam olarak gerçekleştirilmesinde yardımcı araç olurken, her geçen gün teknolojide meydana gelen yeni gelişmeleri izleyebilmek ve bunları günlük yaşamın gereği içerisinde doğru şekilde kullanabilmek kazanılması gereken bir beceridir. Bu becerilerin öğrencilere kazandırılabilmesi için öğretim sürecinde görev alan öğretmenlerin bu becerilere sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmada fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknoloji alanındaki yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknoloji yeterlilik düzeylerinin cinsiyete, yaşa, kıdeme, eğitim durumlarına, öğretmenlerin teknoloji kullanımı ile ilgili eğitim alma durumuna ve görev yaptıkları okulların yerleşim yerine göre farklılaşma durumları araştırılmıştır. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2009?2010 öğretim yılında Hatay ilinde çalışmakta olan 237 fen ve teknoloji öğretmeninin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknoloji yeterlilik düzeyinin belirlenmesi için Çoklar'ın geliştirdiği ?Öğretmen Adaylarının Eğitim Teknolojisi Standartları Öz Yeterlilikleri? isimli ölçek kullanılmıştır. Çoklar tarafından ölçeğin iç tutarlılığını incelemek ve güvenirlik kanıtını ortaya koyabilmek için Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı 0.98 olarak bulunmuştur. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmış ayrıca araştırmanın alt amaçlarına yönelik olarak t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknoloji yeterlilik düzeyleri, öğretmenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine ve görev yapılan okulun yerleşim yerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık göstermezken; öğretmenlerin hizmet sürelerine ve teknoloji kullanımı ile ilgili eğitim alma durumlarına göre anlamlı derecede farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements at global scale in the 21st century in which we live and which we call information era affect the structure and processing of educational institutions just as it does in every domains of life. While technologies and materials used in instruction process are supplementary tools for training to be realized completely, teachers are to acquire skills to keep up with ever developing technology and to use them accurately in daily life. For these skills to be acquired by teachers, teachers who take over duties in instruction process are to have these skills.In this study, the aim is to determine science and technology teachers? level of competence in technology. The study sought to find out whether technological competency level of science and technology teachers? varied according to gender, age, length of service, education level and whether they have received technology use training and the location of the school they work.In the study descriptive research paradigm was used. The study was conducted on 237 science and technology teachers working in Hatay in 2009 and 2010 education year. To determine technology competence levels of science and technology teachers, ?Teacher Candidates Self-Efficacy about Instructional Technology Standards? developed by Çoklar was used. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient was calculated by Çoklar to find out internal consistency and put forward validity evidence. The Cronbach Alpha internal validity coefficient was found to be 0.98. In the analysis of quantitative data obtained in the study percentage, arithmetic mean, standard deviation values were calculated and in addition t-test and variance analysis was used for sub-aims of the study.According to the results obtained, while technological competence level of science and technology teachers do not vary according to teachers? gender age, education level and the location of the school they work, there are significant difference in terms of teachers? length of service and whether they received training on technology use.