İlk ve ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin bilişim teknolojileri ve internet kullanım yeterlilikleri
Internet and computer technology skills of the elementary and high school teachers
- Tez No: 355921
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırma, İlk ve Ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin bilişim teknolojileri ve internet kullanım yeterliliklerini saptanmaya ve eğitim aracı olarak kullandıkları bilgisayara karşı tutumları ortaya koymaya çalışılmaktadır. Elde edilen bulgulara ve sonuçlara uygun öneriler oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma için 2013–2014 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili, Bayrampaşa, Eyüp ve Sultangazi ilçelerinde bulunan İlkokul ve Ortaöğretim okullarını örneklem olarak alınmıştır. Araştırma için alan uzmanı Prof. Dr Semra ÜNAL gözetiminde uygulanmak üzere bir anket geliştirilmiştir. Örneklem seçilen bölgede 110 devlet okulu, 14 özel okul bulunmaktadır. Araştırma kapsamında 261 resmi, 32 özel toplam 293 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırma için öğretmenlere 293 anket dağıtılmıştır ve hepsi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın birinci bölümde araştırmanın temelini oluşturan problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, denence, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde kuramsal kaynaklar, bilişim teknolojiler yönünden öğretmen yeterlilikleri, BT'nin eğitimdeki rolü, ISTE'ye göre öğretmen standartları, eğitimde bilgisayar kullanmanın mevzuatsal yönü ve tedbirler, eğitimde bilgisayar kullanmanın etik yönü, ülkemizde bilgi teknolojisi eğitiminde gelişmeler, Öğretmenin internet kullanma yeterliliği ile ilgili yapılan çalışmalar yer almaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan evren ve örneklem; verilerin toplanması ile ilgili yapılan çalışmalar, verilerin işlenmesi ve araştırmada kullanılan istatistiksel teknikler açıklanmıştır.Dördüncü bölümde resmi ve özel okullarda çalışan ilkokul ve Ortaöğretim öğretmenlere uygulanan anket çalışması sonuçlarından elde edilen tabloların frekansları ve ilişkisiz gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve tamamlayıcı Post-Hoc Scheffe testine ait bulgular yer almaktadır. Araştırmada on iki alt probleme yönelik cevaplar bulunmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde sonuçlara yönelik tartışmalara yer verilmektedir. Altıncı bölümde çalışmada elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve alt problemlere ilişkin sonuçlara yer verilmektedir. Yedinci bölümde elde elden bulgulardan ve ulaşılan sonuçlardan yararlanılarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted with the intention to determine the internet and computer technology skills of the elementary and high school teachers and their stand and reaction towards computer technologies. There will be suggestions made according to the findings and the results of this study. The universe of the research contains some of the elementary and high school teachers that have jobs City of Istanbul, Bayrampasa, Eyüp ve Sultangazi within 2013-2014 study period. The questions of survey for this study are picked and developed under the supervision of Prof. Dr. Semra ÜNAL. The study contains 110 schools owned by government and 148 private schools. The questionnaire is given total 293 teachers which consists 261 official teachers and 32 private teachers. Total 293 questionnaires answered by these teachers and administrators in the chosen schools and all of the answered questionnaires are taken into consideration for the conclusion of the research. The first section of the research contains of the essence of the problem statements and sub problems, hypothesis, assumptions, limitations and terms. The second section contains the following: The Theoretical resources, The requirements of teachers in terms of Information Technology, The role of Information Technology in Education, The requirements for the teachers according to ISTE, The legislation of the use of computers and measures, The moral standards of the use of computers in education, The developments of education of Information Technology in our country, The adequacy of the teachers in terms of Internet use . The third section discusses the methodology of the research. This section discusses the universe and sampling of the research, data collection and processing of the data, statistical techniques used in the study. The forth section consists of the frequencies of the data table results of the questionnaires applied to the official and private teachers who are in duty of Elementary and Middle Schools and t-test for unrelated groups and the findings on One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and complementary Post-Hoc Scheffe Test. In this research the nine sub-problems are tried to be answered. The fifth chapter is given to the discussions about the results of the study. The sixth chapter is given to the conclusions based on the findings obtained in the study and the answers related to the sub-problems. In the seventh chapter suggestions were given based on the obtained findings and conclusions reached by making use of this study.