Okul öncesi dönemindeki çocukların ritim senkronizasyonlarında müziğe ait duygu durumlarıyla örtüşen ve örtüşmeyen mimiklerin etkisi
The effects of congruent and incongruent mimic expressions by emotions related with music on rhythm synchronization in preschoolers
  1. Tez No: 551767
  2. Yazar: NUR İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEMA KARAKELLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemindeki çocukların ritim senkronizasyonlarını sağlamalarında, belirlenmiş olan müzik parçalarına ait duygu durumlarıyla uyumlu olan ve olmayan mimiklerin etkisini değerlendirmektir. Araştırma İstanbul ilinde, 60-71 aylık toplam 96 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çocukların ritim senkronizasyonlarını ölçmek için araştırmacı tarafından Müzikli Senkronizasyon Görevi (MSG) geliştirilmiştir. Ayrıca çocukların bilişsel esnekliğinin kontrolü için Baş-Ayak Parmakları-Dizler-Omuzlar Görevinden (BADO) yararlanılmıştır. Analizlerin sonucunda ilk olarak, müzik parçalarının duygu durumlarıyla örtüşen mimiklerin, çocukların ritim senkronizasyonlarını sağlamalarında daha etkili olduğuna ulaşılmıştır. Çalışmanın ikinci sonucunda ise, araştırma için seçilen duygu durumu türleri fark etmeksizin (mutlu ya da nötr), uyumun senkronizasyonu olumlu yönde etkilemesidir. Bu sonuçlar, senkronizasyon ölçümleri için geliştirilen diğer çalışmalara paralellik göstermekle birlikte, senkronizasyon ölçümünde müzik ve yüz ifadelerinin etkisine bakılması açısından da literatürde öncüldür. Bedenlenmiş bilişe ait etmenlerin (duygu, algı ve hareket) bir arada hareket ettiği, ortak niyete bağlı işbirlikçi faaliyetin gözlemlendiği ve mimik ile müziğe ait duygusal ipuçlarının uyumu sayesinde katılımcıların senkronize olmalarındaki hataların düşük seviyelere çekildiği bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of mimic congruency linked with the emotions of musical pieces on preschoolers' rhythm synchronization skills. Ninety-six preschoolers aged 60 to 71 months old in Istanbul were involved in this study. The researcher developed Musical Synchronization Task (MST) task for measuring rhythm synchronization. Cognitive flexibility was controlled with the Head-Toes-Knees-Shoulders (HTKS) task. Analyses firstly demonstrated a meaningful difference between the effects of congruent and incongruent mimic expressions by emotions related to music on rhythm synchronization. From the results of post-hoc tests, mimic – music congruency has a higher effect on rhythm synchronization than mimic – music incongruency. Secondly, the study showed congruency itself affects sync positively, regardless of the emotion types (happy or neutral) chosen for the research. Although these results are parallel to other studies developed for synchronization measurements, the study is a pioneer in the literature in terms of looking at the effect of music and facial expressions in synchronization measurement. In this research, dimensions of embodied cognition (emotion, perception, and movement) act together, the collaborative activity of the joint intention is observed, and the errors of synchronized participants had reduced to low levels thanks to the congruency of the emotional clues of mimic and music.