Otizm spektrum bozukluğuna (OSB) yönelik toplumsal tutumlar ölçeği'nin Türkçe uyarlaması ve öğretmenlerin OSB'ye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Adapting the scale of attitudes towards autism spectrum disorders (ASD) for Turkish and evaluating the attitudes towards ASD of teachers
- Tez No: 551796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın birinci amacı; otizm spektrum bozukluğuna yönelik tutumları ölçecek, Flood, Bulgrin ve Morgan tarafından 2013'de geliştirilen Otizm Spektrum Bozukluğuna Yönelik Toplumsal Tutumlar Ölçeği'nin (Societal Attitudes Toward Autism) geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Araştırmanın ikinci amacı ise öğretmenlerin OSB'ye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için Yetersizlikten Etkilenmiş Kişilere Yönelik Tutum Ölçeği, Otizm Spektrum Bozukluğuna Yönelik Toplumsal Tutumlar Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Otizm Spektrum Bozukluğuna Yönelik Toplumsal Tutumlar Ölçeği'nin uyarlama çalışması 248 kadın, 79 erkek olmak üzere toplam 327 öğretmenden toplanan veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin OSB'ye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının değerlendirilmesi ise 213 kadın, 70 erkek olmak üzere toplam 283 öğretmenden toplanan veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS 16.0 paket programında analiz edilmiştir. Otizm Spektrum Bozukluğuna Yönelik Toplumsal Tutumlar Ölçeği'nin yapı geçerliğini sınamak amacıyla Temel Bileşenler Faktör Analizi uygulanmış ve ölçek maddelerinin orijinalinden farklı olarak altı faktöre dağıldığı görülmüştür. Ancak faktörlerin ayrışmaması ve orijinal çalışmasında da üç faktör olarak tanımlanması nedeniyle faktör analizi tekrarlanarak ölçeğin orijinalinde belirlenen üç alt faktörde yer alan maddelerin ne oranda bu üç faktörde toplandığı değerlendirilmiştir. Faktör analizi sonucu sekiz maddenin kendi faktörü dışında başka bir faktöre yerleştiği; fakat anlam içeriği açısından dağıldıkları faktör maddeleriyle örtüştükleri görülmüş, anlamsal içerik açısından, ölçeğin teorik alt yapısına uygun ve orijinal ölçekle örtüşen bir faktör yapısı elde edilmiştir. Elde edilen faktörlerin adlandırılmasında ilk ikisi için orijinal ölçekte yer alan faktör isimleri;“Kişisel Mesafe”ve“Bilgi”kullanılmış, üçüncü faktör ölçekle aynı adı taşıması ve bazı maddelerin farklı faktörlere yerleşmeleri nedeniyle“Toplumsal Yaşam”olarak adlandırılması daha uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The first aim of the research is to assess the reliability and validity of the Societal Attitudes Towards Autism Scale which was developed by Flood, Bulgrin and Morgan in 2013, to assess the attitudes towards ASD. The second aim is to compare the attitudes of teachers towards autism in terms of various variables. Attitudes Towards Disabled Persons Scale, Societal Attitudes Towards Autism Scale and Personal information Form were used in the assessment. Sampling of the study consists of teachers have been working province of Istanbul. Adaptation of the Societal Attitudes Towards Autism Scale has been carried out with the data obtained from 327 teachers, consisting 248 female 79 male. In this research to assess the attitudes of teachers towards ASD whether it differs according to various variables, has been carried out with data obtained from 283 teachers, consisting 213 female and 70 male. Obtained data was analyzed in SPSS 16.0 computer program. Structural validity of the Societal Attitudes Towards Autism Scale was assessed using principal components factor analyses, which resulted in six factors, unlike the original solution. Nevertheless, due to the fact that the factors were not differentiated and they were defined as three factors in the original study, factor analysis was repeated and the extent to which the items in the three sub-factors determined in the original of the scale were collected in these three factors were evaluated. Factor analyses showed that eight items of the scale belongs to different factor than the original one's. Although the eight items were different than the original, the factor contents were similar to the original factor structure. Factor names in the original scale“Personal Distance”and“Knowledge”were used to nomenclature for the first two of the factors obtained, the third factor was named“Social Life”due to the fact that the third factor had the same name as total sums of the scale and some of the items were located on different factors. The correlation between the subscales and the total sums of the scale were revealed to have a statistically significantly positive correlation (rmin=.231; rmax=.833) of ,001. In this research, Attitudes Towards Disabled Persons Scale was used for criterion-dependent validity of the Societal Attitudes Towards Autism Scale. The Societal Attitudes Towards Autism Scale total and subscales and the Attitudes Towards Disabled Persons Scale total were revealed to have a statistically significantly positive correlation (rmin=.287; rmax=.492) of ,001.