Tokat merkezdeki elma bahçelerinde elma ağ kurdu (Yponomeuta malinellus zell.) pupalarından çıkan parazitler ve aralarındaki bazı biyolojik ilişkiler
- Tez No: 5518
- Danışmanlar: PROF.DR. MİKTAT DOĞANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
-69- IV- ÖZET Tokat-Merkeze bağlı çeşitli yörelerden toplanan Y. malinellUB pupaesinden parazit olarak, Discochaeta hypo no - meutee Rond. (Tachinidae, Dipt.)* Hymenoptera ' dan Trieces trioarinatus Holmgren, Coccygomimus turionellae L, Diadegma armillata Grav, Itoplectis tune tana Schm, HerpestomuE brunnicornis Grav, (Ichneumonidae), Ageniaspis fuscicollis (Daim) (Encyrtidae); hyperparazit olarak Hymenoptera ' dan Pediobius pyrgo ("Walker), Po bruohicida (Rond), Tetrastichus sp (Eulophidae), Pteromalus chrysos (Walker), Dibra chys boarmiae (Walker), D. cavus (Walker), Mesopolobus subfumatus (Ratzeburg) ve Gyrinophagus sp elde edilmiştir., Bunlardan H. brunnicornis Grav {% 47,1), T. t rica rina tus Holmgren (% 13,3), Tetrastichus sp (% 16,6) ve A. fuscicollis (Daim) (% 6) Y. malinellus Zell populasyonlarına etki eden önemli türler olarak belirlenmiş, diğer türlerin bulunuş oranları % 5 in altında kalmış ve bu nedenle yörede biyolojik müca dele yönünden önemsiz olarak saptanmışlardır.
Özet (Çeviri)
?70- SUMMARY In the Tokat district, the pupae of Yponomeuta malinellue Zell were collected in order to obtain the para zite complex of the species. In this work, Discochaeta hyponomeutae Bond (Tachinidae, Dipt), Trieces t rica rina tus Holmgren, Coccygomimus turionellae L, Diadegma armillata Grav (Ichneumonidae), Ageniaspis fuscicollls (Dalm) (Encyr- tidae) as parasite; Pediobius pyrgo (Walker), P. bruchicida (Rond), Tetrastichus sp (Eulophidae), Pteromalus chrysos (Walker), Dibrachys boarmiae (Walker), D. cavus (Walker), Mesopolobus subfumatus (Ratzeburg) and Gyrinophagus sp (Pteromalidae) (Hymenoptera ) as hyperparasite were reared from the pupae of Y. malinellus Zell or from the larvae or pupae of the parasites. The important parasite* are H. brunnicornis, tD" trica rina tus and A. fuscicollis. Their parasitizm levels were 47,1 %, 13,3 % and 6 %t respectively. The parasitism of the most important hyperparasite, Tetrastichu sp was 16,6 %. The parasitisms of the other species were less than 5 %, and they are not so important for biological control in the region.