Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisinin nedensellik analizi: Türkiye örneği
Causality analysis of the relationship between financial development and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 551818
  2. Yazar: MEHMET TÜRKŞAD AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada 2006:Q1-2018:Q4 dönemini kapsayan veriler ve zaman serileri teknikleri kullanılarak, Türkiye'de finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin nedensellik boyutu araştırılmıştır. Finansal gelişme için üç, ekonomik büyüme için ise tek değişken seçilen çalışmada, öncelikle değişkenlerin özellikleri incelenmiştir. Birim kök ve eşbütünleşme testleri sonucunda çalışmamız için vektör hata düzeltme modelinin kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür. Daha sonra, vektör hata düzeltme modeli çerçevesinde Granger nedensellik testi ile çalışmada kullanılan değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kısa dönemde piyasa kapitalizasyonundan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu sonuç, Türkiye'de kısa dönemde finansın öncülük ettiği nedensellik ilişkisi hipotezini desteklemektedir. Diğer yandan, uzun dönemde ise nedensellik ilişkisi ekonomik büyümeden finansal gelişmeye doğru olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between financial development and economic growth in the context of causality in Turkey by using time series techniques and data which is covering 2006Q:1-2018:Q4 period. First, the characteristics of the variables which used tree variables for financial development and one variable for economic development were examined. As a result of unit root and cointegration tests, it was found appropriate to use vector error correction model for this study. Then, in the framework of vector error correction model Granger causality test was taken to determine the relations between the variables used in the study. As a result of the analyses, it was seen that there is a one-way causal relationship from market capitalization to economic growth in the short-run. This result supports the finance-led hypothesis in the short-run in Turkey. On the other hand, in the long run, the causality relationship is moving from economic growth to financial development.