Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ekonometrik bir analizi: Türkiye örneği
An econometric analysis of the relationship between financial development and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 568061
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İktisat biliminin temel amaçlarından birisi toplumların refahını arttırmaktır. Söz konusu bu amaç doğrultusunda, iktisat biliminin uğraş alanlarından birisi de ekonomik büyümedir. Ekonomik büyümenin sağlanmasında ise finansal sistemin önemli bir rolü vardır. Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini araştıran çalışmalarda farklı ampirik bulgular elde edilmiştir. Bu tezin amacı Türkiye'de finansal gelişme ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrusunda Türkiye'ye ait 1986-2017 dönemi verileri kullanılarak zaman serileri analiz yöntemleri uygulanmıştır. Ampirik bulgular Türkiye'de incelenen dönemde finansal gelişmeden ekonomik büyümeye doğru kısa dönemli tek yönlü bir nedenselliğin bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of the economics is to increase the welfare of societies. For this purpose, one of the fields of economics is economic growth. Financial system has important role in achieving economic growth. Mixed empirical findings have been found in the studies investigating causality relationship between financial development and economic growth. The aim of this thesis is to investigate empirically the causality relationship between financial development and economic growth in Turkey. For his purpose, the time-series analysis methods are applied by using the data for the period 1986-2017 in Turkey. Empirical findings demonstrate one-way short-run causality from financial development to economic growth in Turkey.