Satın alma davranışlarında tutumun etkisi: Lise ve üniversite öğrencilerinin fast food tüketim alışkanlıkları üzerine bir araştırma
The effect of attitude in purchasing behavior: A research on fast food consumption habits of high school and university students
- Tez No: 551856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, satın alma davranışlarında tutumun etkisi; lise ve üniversite öğrencilerinin hızlı yiyecek tüketimi konusundaki alışkanlıkları üzerine bir araştırma uygulaması ile ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun daha iyi anlaşılması bakımından öncelikle ''davranış'' kavramı psikolojik ve fizyolojik bakımdan açıklanmıştır. Daha sonra tüketici davranışları alt konularıyla birlikte ele alınmıştır. İkinci bölüm tüketici davranışlarına etki eden psikolojik faktörlerden ''tutum'' ve tutumun bileşenlerinden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise lise ve üniversite öğrencilerinin hızlı yiyecek ( fast food ) tüketimlerine, davranış ve tutumlarının etkisi bir uygulama ile ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmada lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcıların %47,9'u hızlı yiyecek tüketmede istekli bulunurken, bunların % 59,3'ü lise ve % 40,7'si üniversite öğrencisidir. Lise öğrencilerinin hızlı yiyecek tüketmede daha istekli oldukları görülmüştür. Kız öğrencilerin % 46,5'i, erkek öğrencilerin % 49,5'i hızlı yiyecek tüketme konusunda istekli görülmüştür. Hızlı yiyecek tüketiminde tutum ve davranışların etkisinin ölçümünde fast food satın alınan işletmenin temizliğine verilen önem 4,44 ile en yüksek ortalamaya sahip olurken, ürünün tazeliğine verilen önem 4,39 ile ikinci sırada yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of attitude on purchasing behavior; high school and university students' habits about fast food consumption were tried to be measured with a research application.The study consists of three parts. In the first chapter, the concept of 'behavior' 'is explained in psychological and physiological terms. Then, consumer behaviors are discussed together with sub-topics. The second part consists of the components of attitude and attitude from psychological factors affecting consumer behaviors. In the third chapter, the effects of fast food consumption, behavior and attitudes of high school and university students were tried to be measured with a study. In the study, 47.9% of the high school and university students were willing to eat fast food, 59.3% of them were high school and 40.7% were university students. High school students were more willing to eat fast food. 46.5% of the female students and 49.5% of the male students were willing to consume fast food. In the measurement of the effect of attitude and behavior in fast food consumption, the importance given to the cleanliness of the enterprise which bought fast food has the highest average with 4.44 and the second highest average of the value given to the freshness of the product.