The relationship between self-discrepancy and rejection sensitivity: Mediating role of shame-proneness and guilt-proneness
Benlik farklılıklarının reddedilme duyarlılığı ile ilişkisi: Utancın ve suçluluğun aracı rolü
- Tez No: 551868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kişinin kendi benliği hakkında hoşa gitmeyen düşünceler deneyimlemesi, istenmeyen ve acı verici duygulara yol açabilir (Higgins, 1989a). Gerçek benlik temsilleri ile benliğin arzulanan veya zorunlu olan kısımları hakkındaki benlik inançları, duygusal ve ilişkisel zorluklara yol açabilir (Higgins, 1989a). Benlik Farklılıkları Teorisi benliğin bu farklı kısımlarına inceler: İdeal-Kendi Benlik Farklılığı, İdeal-Diğeri Benlik Farklılığı, Zaruri-Kendi Benlik Farklılığı, Zaruri-Diğeri Benlik Farklılığı (Higgins, 1987). Gerçek benlik durumunun, ideal veya zaruri benlik durumu temsillerine yakınlık derecesi farklı duygusal hassasiyetleri ve eğilimleri doğurabilir. Bu çalışmanın başlıca amaçlarından biri Benlik Farklılıkları ile Reddedilme Duyarlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Reddedilme Duyarlılığı başkaları tarafından kabul edilme endişesine ve ilişkilerde yüksek reddedilme beklentisine sahip olmak olarak kavramsallaştırılabilir (Feldman ve Downey, 1994). Utanç eğiliminin ve Suçluluk eğiliminin bu ilişkide aracılık edip edemeyeceği de araştırılmıştır. Bu çalışma 300 katılımcı ile yürütülmüştür. Yaşları 18-54 aralığındadır (Ort. = 22.64, SS = 4.51). Benlik Farklılıklarını ölçmek için Bütünleşik Benlik Farklılıkları Endeksi, Reddedilme Duyarlılığı düzeyi için Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Utanca eğilimi ve Suçluluğa eğilimi değerlendirmek için Moral Duygular Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, Utanca eğilimin, Gerçek/Kendi:İdeal/Kendi, Gerçek/Kendi:İdeal/Diğeri Benlik Farklılıklarından Reddedilme Duyarlığına doğru olan ilişkide aracı olarak bulunduğunu göstermiştir. Bulgular önceki literatüre göre alternatif açıklamalarla tartışılmıştır. Mevcut çalışmanın çıkarımları ve kısıtlılıkları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The experience of displeasing thoughts about one's self can evoke undesirable and painful emotions for the individual (Higgins, 1989a). The differences between actual self-representations and other kinds of self-beliefs which refer to desirable or obligatory parts of the self can lead to emotional and relational difficulties (Higgins, 1989a). Self-Discrepancy Theory analyzes these different parts of the self. It reveals four main domains about the self: Ideal-Own Self Discrepancy, Ideal-Other Self Discrepancy, Ought-Own Self Discrepancy and Ought-Other Self Discrepancy (Higgins, 1987). The degree of the closeness of actual self-state to ideal or ought self-state representations can indicate different emotional vulnerabilities and tendencies. One of the main aims of the current study was to examine the link between Self-Discrepancies and Rejection Sensitivity. Rejection Sensitivity is conceptualized as having a concern about acceptance from others and high anticipation about rejection experiences in the relationships (Feldman & Downey, 1994). Whether Shame-Proneness and Guilt-Proneness can mediate this link was also explored. The study was conducted with 300 participants. Their ages were ranged from 18 to 54 (M = 22.64, SD = 4.51). Integrated Self-Discrepancy Index (ISDI) was used to measure Self-Discrepancy, Rejection Sensitivity Questionnaire (RSQ) for the level of Rejection Sensitivity and Test of Self-Conscious Affect-3 (TOSCA-3) was used to assess Shame-Proneness and Guilt-Proneness. The results demonstrated that Shame-Proneness was found as a mediator for the path from Actual/Own:Ideal/Own, Actual/Own:Ideal/Other Discrepancies to Rejection Sensitivity. The findings were discussed according to previous literature with alternative explanations. Implications and limitations of the present study were indicated.