The moderator role of self-discrepancy on the relationship between attachment and depression
Benlik farklılıklarının bağlanma boyutları ve depresyon ilişkisi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 475389
  2. Yazar: YUSUF ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma farklı benlik farklılıklarının (ideal, zaruri, istenmeyen) bağlanma boyutları (kaçınmacı ve kaygılı) ve depresyon arasındaki ilişki üzerine etkilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verileri 456 kişiden toplanmış (123 erkek, 324 kadın ve 3 diğer) ve katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Bütünlemiş Benlik Farklılıkları Endeksi, Beck Depresyon Envanteri ve Yakın Ilişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 verilmiştir. Benlik farklılıklarının bağlanma ve depresyon ilişkisi üzerindeki etkisini incelemek için altı tane model analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre istenmeyen benlik ideal ve zaruri benliğe oranla kaygılı bağlanma ve depresyon ilişkisi üzerine daha iyi bir gösterge olmuştur. Benzer şekilde, istenmeyen ve zaruri benliğe oranla ideal benliğin de kaçınmacı bağlanma ve depresyon ilişkisi üzerine daha iyi bir gösterge olduğu bulunmuştur. Özetle, istenmeyen benlik, kaygılı bağlanma ve anaklitik depresyon arasında bir bağlantı bulunurken, diğer yandan da, ideal benlik, kaçınmacı bağlanma ve içselleştirici (introjective) depresyon arasında bir bağlantı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the moderating role of different types of self-discrepancies (i.e., actual-ideal, actual-ought, actual-undesired) on the link between attachment (i.e., avoidance and anxiety) and depression. The data of the present study collected from 456 participants (123 males, 324 females and 3 others), they completed Demographic Information Form, Integrated Self-Discrepancy Index, Beck Depression Inventory, and Experience in Close Relationship Scale-Revised. In order to examine the moderating role of different types of self-discrepancies 6 moderator analyses were conducted. The result revealed that undesired self-discrepancy comparing to ideal and ought self-discrepancies was a better predictor on the relationship between anxiety related attachment and depression. Similarly, ideal self-discrepancy was found comparing to undesired and ought self-discrepancies was found a better predictor on the relationship between avoidance based attachment and depression. To sum up, it was found that there is a relationship between undesired self-discrepancy, anxiety related attachment and anaclitic depression, on the other hand, there is a relationship between avoidance based attachment, ideal self-discrepancy and introjective depression.