Algılanan ebeveynlik biçimi ve aldatma arasındaki ilişkide benlik farklılaşmasının aracı rolü
Differentiatiation of self as mediating role between percived parenting patterns and infidelity
  1. Tez No: 659263
  2. Yazar: FERHAN TUBA KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma; bireylerin çocuklukta algıladıkları ebeveynlik biçimleri ile aldatma davranışı arasında benlik farklılaşmasının aracılık rolünün olup olmadığının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 329 birey katılmıştır. Araştırmada ayrıca; Kişisel Bilgi Formu, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu, Aldatma Ölçeği ve Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi görebilmek için Pearson Korelasyon Katsayısı gerçekleştirilmiştir. Aracılık modelleri ise Process Makrosu kullanılarak regresyon temelli bootstrapping tekniği bağlamında analiz edilmiştir. Araştırmanın yapılan ön analizinde benlik farklılaşmasının; anne reddedici, anne aşırı koruyucu, baba reddedici ve baba aşırı koruyucu tutumları ile negatif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu, anne duygusal sıcaklık tutumları ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu, baba duygusal sıcaklık tutumları ile anlamlı ilişki göstermediği bulunmuştur. Aldatma ve aldatma niyeti ile algılanan ebeveynlik biçimleri ilişkisine bakıldığında; baba reddedici tutumun pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu, diğer ebeveynlik biçimlerinin ise anlamlı ilişki göstermediği bulunmuştur. Aldatma niyetinin benlik farklılaşması toplam puanı ve ben pozisyonu alma alt boyutu ile negatif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu, iç içe geçme ve duygusal kopma alt boyutları ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu, duygusal tepkisellik ile anlamlı ilişki göstermediği bulunmuştur. Aldatmanın ise benlik farklılaşması ve alt boyutları ile anlamlı ilişkisinin olmadığı görülmüştür. Benlik farklılaşmasının aracı rolüne bakıldığında, anne ve babadan algılanan ebeveynlik biçimleri ile aldatma ve aldatma niyeti bağlantısında yalnızca babadan algılanan reddedici tutum ile aldatma niyetinin arasındaki ilişkide benlik farklılaşmasının tam aracılık rolünün bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research is done in order to investigate percived parenting patterns in chilhood and infidelity whether there is a mediation role of differentiation of self. 329 individuals participated in the study. Otherwise in the study they were used scales which are Personal Information Form, Differentiation of Self Inventory Short Form, Assessment of Perceived Parenting Attitudes in Childhood: Turkish Form of the S-EMBU for Children, Infidelity Scale and Intentions Towards Infidelity Scale. Pearson's correlation coefficient was used to see correlation between variables. Process macro and regression based bootstrapping technique were used as mediation models. In the preliminary analysis of the study; mother rejection, mother protection, father rejection and father protection rearing styles were found to be negatively correlated with differentiation of self on the other hand mother emotional warmth rearing style the other were found to be positively correlated, however there was no significant relationship with father emotional warmth rearing sytle. Considering infidelity and intentions towards infidelity to peer as their relationship perceived parental rearing behaviour, father rejection were found to be positively correlated, however there was no significant relationship with other parental rearing behaviours. It was predicted that, intentions towards infidelity was predicted negatively in terms of differentiation of self total score and I position subscale, it was found to be positively predicted by fusion subscale and emotional cut-off subscale, however it was predicted there was no direct significant predictor between emotional reactivity subscale. Infidelity was predicted there was no direct significant predictor between self differentiation. Considering differentiation of self to peer as their intermediary role only father rejection rearing style and intentions towards infidelity was predicted to have direct effect on the connection between parental rearing behaviours and infidelity and output response.