Teknoloji seçiminde ardışık doğrusal hedef programlarının R-Tu studyo cihazlarına uygulanması
- Tez No: 55187
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
via TEKNOLOJİ SEÇİMİNDE ARDIŞIK DO?RUSAL HEDEF PROGRAMLANIN R-TV STÜDYO CİHAZLARINA UYGULANMASI (Doktora Tezi) Abdulkadir TEFON GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1996 ÖZ Teknoloji seçimi, özellikle teknoloji transferleri daha çok gelişmekte olan ülkelerin ilgisinin yoğunlaştığı bir konudur. Teknoloji seçimi kurumsal olarak aynı çıktıyı ya da üretim düzeyini değişik girdi bileşimleriyle sağlayan teknoloji seçeneğini belirlemeyi ifade eder. Ne var ki teknoloji seçiminde uygun bir analitik yaklaşımının kullanılması ile ilgili ciddi bir çalışma yoktur. Bunun temel sebebi, teknoloji seçimiyle ilgili verimli bir çözüm tekniği için orta büyüklükte bir problem-de yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca alternatif üretebilirken; karar vericilerinin çoğunun, bunlardan çok daha az olan beş veya altı alternatifi bile karşılaştırmakta büyük zorluklarla karşı karşıya bulunmalarıdır. Diğer yandan teknoloji seçiminde ortaya çıkan parametre ve arzuların farklı ölçeklerle ölçülendirilebiür türden olması; çok sayıda ve hatta birbiriyle çelişen hedefleri ihtiva etmesi de analitik yaklaşımda güçlüklere sebep olur. Ortaya çıkan hedeflerin değerlendirilmesi ve teknoloji seçiminde bu hedefteki sapmayı minimize edecek bir yöntemin kullanılması, anlamlı olacaktır. Bu manada bu tezde teknoloji seçimiyle ilgili böyle bir analitik yaklaşım, ilk kez olarak TV stüdyo ekipmanlarından biri üzerine, kamera ileIX ilgili teknoloji seçiminde ele alınmıştır. Bu seçimde ortaya çıkan sıralı hedeflerle ilgili olarak“SLGP”yöntemi kullanmıştır. Bölüm 1'de teknoloji seçiminin tarihsel boyutu verilmiştir.: Teknoloji seçimiyle ilgili yaklaşımlar ele alınmıştır. Bölüm 2'de ise "Yatırım planlamasında teknoloji seçim!' 'yi© ilgili kriterlere yer verilmiştir. Bu kriterler ise aynı zamanda teknoloji seçimiyle ilgili ortaya konabilecek analitik yaklaş ı mlardaki hedef ve kısıtların başlıcalarını oluşturur. Bölüm 3 ve 4'de ise uygulamada kullanılan çok amaçlı doğrusal programlama ile ilgili bilgileri kapsamaktadır. Bölüm 5'de ise teknoloji seçimiyle ilgili uygulama yer almaktadır: Tv yayıncılığında kullanılan alternatif teknolojilere sahip kameralar arasından yapılan seçimle ilgili adımlar ve problemin modellenmesi ve çözümü yer almaktadır. Bölüm 6 ise değerlendirmeleri kapsamaktadır. Umarız bu çalışma, bu alanda yapılacak benzer çalışmalar için önemli bir ilk örneği teşkil edecektir. Anahtar Kelimeler : Teknoloji Seçiminde Ardışık Doğrusal Hedef Program lamanın, R-TV stüdyo cihazlarına uygulaması (TS ADHP R-TV. SCU) Bilim Kodu : 600 / 6000007 Sayfa Adedi : 164 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
SEQUENTIAL LİNEAR GOAL PROGRAMMING IN TECHNOLOGY SELECTION, AN APPLICATION ON R-TV STUDIO EQUIPMENT (Ph. Degree Thesis) AbdulkadirTEFON GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE December, 1996 ABSTRACT Selection, specificially transfer of technology is a subject of especially developing countries. Selection of technology means determination of combinations of different inputs to achieve the same output(s). However, there does not exist a serious study about selection of tecnology which is analitically suitable.Basic reason for this in a mid-scale problem for an effective solution related to selection of technology; one can produce too many alternatives, but decision makers can hardly compare five or six alternatives. On the other hand, in the selection of technology, same parameters and desires can be quantified in different scales, there may exist many conflicting goals and all these create diffucuities in analytical approach. In the selection of technology, evaluation of goals will be suitably done by minimizing the deviation from goals. In this thesis, such an analytical approach in the selection of technology, had been handled first time in the selection of camera which isXI one of the studio equipment, in this selection, related to consequtive goals,“SLGP ”method had been used. In section 1, historical aspect of technology selection had been given: Approaches related to selection of technology had been investigated. In section 2, There exist criteria about“ Selection of technology in investment planning ”. These criteria constitude the main goals and constraints in analytical approaches. in section 3and 4, Multi-objective linear programming model used in application had been explained. In section 5, There exist the application related to technology selection: Alternative camera technologies and the model and solution used in the selection of these alternativies exist. Evaluations are made in section 6. We hope this first study will be useful in the studies which will be made in this area in future. Key Words : Selection of technology in investment planning, an aplication in studio equipment of Radio and Television ( TS SLGP, R-TV, SCU) Scientific Code : 600 / 6000007 Number of Pages : 164 Supervisior : Prof. Dr. Fevzi KUTAY