İletken polimerlerinin (in-situ) iletkenlik ölçümü
  1. Tez No: 55188
  2. Yazar: HÜSEYİN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
İLETKEN POLİMERLERİN (İN-SİTU) İLETKENLİK ÖLÇÜMÜ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin TOPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu çalışmada in-situ iletkenlik ölçümü için bir yalıtkan ile ayrılmış iki platin banddan oluşmuş bir elektrot hazırlanmıştır. Elektrot, elektrolitik olarak biriktirilmiş politiyofen (PT) filmi ile kontrol edilmiştir. Elektrolitik (PT) biriktirilmesi üç elektrotlu hücrede azot altında, platine karşı, gümüş elektrot referans kullanarak, oluşma potansiyeli, akım, elektrolit tabiatı, elektrolit ve monomer konsantrasyonu, biriktirme yükü gibi değişen sentez koşullarında gerçekleştirilmiştir. İletkenlik ölçümleri bipotansiyostat yardımıyla değişik sentez koşullarında yapılmıştır. Sonuçlar, dört nokta yöntemiyle bulunanlarla uygunluktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.04.01 İletken Polimer, Tiyofen, İn-Situ İletkenlik Ölçümü 39 Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU
Özet (Çeviri)
II CONDUCTIVITY MEASUREMENTS OF (IN-SITU) CONDUCTING POLYMERS (M.Sc. Thesis) Hüseyin TOPRAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this work an electrode composed two platinum bands separated with an insulator were prepared for in-situ conductivity measurements. The electrode was tested with electrodeposited polythiophene (PT) film. Electrodeposition of (PT) film was performed at varying synthesis conditions such as formation potentials; currents, nature of electrolyte, electrolyte and monomer concentrations and deposition charge under nitrogen in three electrode cell using a platinum counter and Ag reference electrodes. Conductivity measurements were made by the help of bipotentiostae at different synthesis conditions. Result are in agreement vith published data for four prope method. Science Code Key Words Page Number Adviser 405.04.01 Conductive polymers, Thiophene, In-Situ Conductivity Measurement 39 Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU