Turkey: Towards an anchored approach to gender
Türkiye: Cinsiyete bağlı bir yaklaşıma doğru
  1. Tez No: 551874
  2. Yazar: REHMOUNI ZAINAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, eşitliği toplumsal cinsiyet perspektifinden hem ampirik hem de teorik olarak inceleyerek, Türkiye'nin anayasa, ceza kanunu ve medeni kanundan kaynaklanan söz konusu ilke üzerindeki mevzuatını incelemektedir. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana kadınların durumunu belgelendiği için; kadınların özel alanla daha sınırlı olduğu yerlerde, çeşitli siyasi bağlamlardaki olayların zaman çizgisi, kadınların kamusal alana ve bunun gerçekleştiği koşullara erişmesine olanak sağlayan yolları ve araçları göstermektedir; Tanzimat (Osmanlı Reformları) ve anayasa reformları. Tarih, mevzuat, reformlar, Avrupa Birliği uyumlaştırması, uluslararası sözleşmeler ve aktif sivil toplum gibi unsurlar, Türk kadınlarının özgürleşmesine yardımcı olmuş, kadınların kendilerine karşı daha fazla bağımsızlık kazanmaları ve topluma karşı olmalarına katkıda bulundular. . Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'de cinsiyet eşitliği olan beklenen hedefe ulaşılmış olup olmadığına ya da hala engel teşkil edip etmediğine bakar.
Özet (Çeviri)
This thesis studies equality from a gender perspective both empirically and theoretically, it investigates the Turkey's legislations on the principle in question stemming from the constitution, the penal code and the civil code. As the study documents the status of women since the Ottoman Empire times; where women were more confined to the private sphere, a time line of events in various political contexts demonstrates the ways and the means allowing women to access the public sphere as well as the circumstances under which it happened; that of the Tanzimat (Ottoman Reforms) and the constitutional reforms. Elements such history, legislations, reforms, European Union harmonization, international conventions and active civil society have all helped in the emancipation of Turkish women, they all contributed relatively in the fact that women gained more independence towards themselves and vis-à-vis the society. Therefore, this study looks at whether the expected goal, being gender equality in Turkey, has been reached or still there are impediments to it.