Endüstri 4.0 'ın rekabet gücü üzerindeki etkisi: Türkiye ekonomisi analizi
The effect of industry 4.0 on competitiveness: Analysis of Turkey's economy
- Tez No: 551876
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YENAL KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlık, Dördüncü Endüstri Devrimi olarak bilinen yeni bir devrimin eşiğinde duruyor. Bu devrim fiziksel ve sanal dünyaları birbirine bağlayarak üretimin dijital dönüşümünü gerçekleştiriyor. Dördüncü devrim ile birlikte rekabet ortamı gittikçe zorlaşıyor ve eskisinden daha acımasız hale geliyor. Endüstri 4.0 rekabete yeni bir boyut kazandırmakla beraber, rekabet gücünü belirleyen faktörlere de etki ediyor. Dolayısıyla bu dönüşümün ülkelerin rekabet gücü üzerinde yaratacağı etkiyi anlamak son derece önemlidir. Endüstri 4.0 yeni iş yapma biçimleri sağlamakla birlikte yeni ürün ve hizmetler oluşturma ve üretimi gerçekleştirme konusunda yeni yollar sunacak. Bütün bunlar değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilen, değişen pazar talepleriyle baş edebilen ve hızla büyüyen uluslararası rakiplerle rekabet edebilecek endüstriler yaratmak için önemlidir. Önümüzdeki yıllarda üretim akıllı ve esnek üretim sistemlerine sahip üretime geçiş yapacak. Ürünler, makineler ve üretim tesisleri değer zinciri boyunca son derece ayrıntılı bir şekilde birbirileriyle bağlantılı olacak. Bu çalışmada Endüstri 4.0'ın rekabet gücü üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu bağlamda ilk olarak Endüstri 4.0 hakkında bilgi verilmiş ve dünyadaki uygulamalarından bahsedilmiştir. Daha sonra rekabet gücü teorilerine değinilerek, Endüstri 4.0'ın rekabet gücü ilişkisi ortaya konulmuştur. Son olarak da Türkiye'nin bu süreçteki rekabet gücü anlatılarak, politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humanity stands at the brink of a new revolution known as Fourth Industrial Revolution. This revolution connects the physical and virtual worlds to realize the digital transformation of production. With the fourth revolution, the competitive environment is getting harder and more ruthless than before. Industry 4.0 adds a new dimension to competition, but it also affects the factors that determine the competitive power. Therefore, it is very important to understand the impact this transformation will have on countries' competitiveness. Industry 4.0 will provide new ways of doing business, but will offer new ways to create and produce new products and services. All this is important to adapt to changing economic conditions, to cope with changing market demands and to create industries that can compete with rapidly growing international competitors. In the coming years production will switch to production with smart and flexible production systems. The products, machines and production facilities will be connected in a highly detailed manner across the value chain. In this study, the effect of Industry 4.0 on competitiveness is being investigated. In this context, first information was given about Industry 4.0 and its applications in the world were mentioned. Then, the competitiveness relations of Industry 4.0 were put forward by mentioning competitiveness theories. Finally, described Turkey's competitiveness in this process and policy recommendations.