Endüstri 4.0 ve tarım 4.0 çerçevesinde Türkiye ekonomisinin büyümesinde imalat sanayi ve tarım sektörünün geleceği
The future of the manufacturing industry and the agricultural sector in the growth of the Turkish economy on the industry 4.0 and agriculture 4.0 framework
  1. Tez No: 485400
  2. Yazar: İLHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Artan küreselleşme ile birlikte rekabet gücünün etkileri üzerine yapılan çalışmalarda artış göstermiştir. Uluslararası rekabet gücünü etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Sektörel bazda, sanayi sektörünün marjinal getirisi diğer sektörlerin getirisinden daha fazla olduğundan, ülkeler bu sektöre daha fazla destek ve önem vermektedir. Dolayısıyla yatırımcılar-girişimciler rekabet endeksleri çerçevesinde başarılı olacakları sektörlerde yatırım yapmak ya da faaliyette bulunmak istemektedir. Rekabetçilik kavramı ülkelerin refah seviyelerinin en önemli belirleyicilerinden biri olan verimlilikle eş değer tutulmaktadır. Hemen hemen her gün karşımıza, ya mevcut üretim süreçlerini daha etkili kılan tekniklerle verimliliği artırma ya da yeni bir ürün yaratarak uluslararası piyasalarda rekabet gücünün artmasını sağlayan süreçler yaşanmaktadır. Ülkelerin Ar-Ge alanları bu çerçevede çok önemli bir hale gelmiş, rekabet gücü kavramı ile birlikte anılır olmuştur. Diğer yandan artık rekabet gücü denildiğinde, üretimdeki mekanikleşme anlaşılmakta, hem verim artmakta hem de hatalı üretim süreci kayıpları azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu kavram özellikle sanayi ve tarım sektörlerinde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada teknoloji kavramının kalkınma ve büyüme üzerindeki etkisi incelenecektir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin kalkınmasında etkili olan teknolojik ve tarımsal ürünlerde katma değer olgusu Endüstri 4,0 ve Tarım 4,0 dinamikleriyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing globalization, there has been an increase in studies on the effects of competition power. There are many factors that affect international competitiveness. On a sectoral basis, the marginal return of the industrial sector is greater than that of the other sectors, so countries give more support and importance to this sector. Therefore, investors-entrepreneurs want to invest in or operate in sectors that will be successful within the framework of competition indices. The concept of competitiveness is held to be equivalent to productivity, which is one of the most important determinants of countries' welfare levels. Almost every day there is a process of increasing productivity either by increasing the productivity of existing production processes or by creating a new product and increasing competition power in international markets. With the mechanization in the production, both the efficiency and the loss of faulty production process are tried to be reduced. This concept has started to be expressed especially in the industrial and agricultural sectors. The R & D areas of the countries have become very important in this frame, and they have been mentioned together with the concept of competitiveness. In this study, the effect of the concept of technology on development and growth will be examined. In addition, the added value of agricultural and industrial products with technology that are effective in the development of the Turkish economy will be examined by the dynamics of Industry 4.0 and Agriculture 4.0.