Metalik gam üretimi için sistem imalatı
- Tez No: 55189
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
METALİK CAM ÜRETİM İÇİN SİSTEM İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet TATAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ -~~ Temmuz 1996 t. '- ÖZ Bu çalışmada amorf alaşımları üretebilmek için serbest püskürtme metodunu kullanan bir sistem tasarlandı. Üretim tekniği ile ilgili olarak ortaya çıkarı“ana problemler';”ısıtma sistemi dizaynı, pota tasarımı ve soğutma hızı olarak görüldü. Bu aşamada "sağlanan ergitme sistemiyle sadece düşük sıcaklıkta eriyebilecek alaşımlar üzerinde çalışıldı. ETIAL- 140 ve ETIAL-171 gibi alaşımlarda ince şeritler elde edildi. Şeritler x-ışınlan kırınım tekniğiyle incelendi. Sonuç olarak elde edilen ürünlerde çoğunlukla kristali enmenin tamamlandığı, bazılarında ise amorf yapının, izlerinin bulunduğu görüldü. -Bilim kodu : 225.02.01 Anahtar kelimeler : Metal cam, hızlı katılaşma, Sayfa adedi :78 Tez yöneticisi : Prof.Dr. Ertuğruî ATASOY
Özet (Çeviri)
Ill THE DESIGN OF METALLIC GLASS PRODUCTION (M. Sc. Thesis) Ahmet TATAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1996 ABSTRACT ? In this work, a“Direct Melt Processing system”was designed in order to produce amorphous alloy ribbons. There were some difficulties about the production tecnique such as homogeneous heating system problem, crucible design and cooling rate problems. During the experiments, only alloys with lower melting point were examined. Thin ribbons were produced by using alloys such as ETIAL-140 and ETIAL-171. These products were examined by using x-ray diffraction method. As a result, it is found that most of the ribbons were fully crystallized and in some of them, amorphous structure was observed. Science code : Key words Page number : Supervisior 225.02.01 Metallic glass, Rapid solidification, 78 : Prof.Dr. Ertuğrul ATASOY