Okul öncesi dönemde çocukların sosyal değerleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişki
The relationship between social values and social skills of children in preschool
- Tez No: 551898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRALİ YAŞAR ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Okul öncesi eğitim, çocuğun bilişsel gelişimi, sosyal ve duygusal yeterliliği açısından kritik dönemdir. Okul öncesi dönem çocuklarda değerlere ilişkin bilgilerin temellerinin atıldığı ilk dönemdir. Değerler toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve okul öncesi dönemde değerlere ilişkin ilk bilgiler kazanılır. Kaliteli bir okul öncesi eğitim programında akademik becerilerin yanında toplumsal değerlere de yer verilmelidir. Sevgi ve saygı, okul öncesi çocuğunun en temel ihtiyaçları içinde sıralanmaktadır. Çalışmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal değerleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Çalışma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde öğrenim gören 235 okul öncesi öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, Ömeroğlu ve ark (2015) tarafından hazırlanan ve geçerlik-güvenirlik istatistikleri yayınlanan“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği-OSBED Öğretmen Formu”kullanılmıştır. 5'li derecelemeli 49 maddeden ve toplamda 4 faktörden oluşan ölçeğin boyutları şunlardır; Başlangıç Becerileri, Akademik Destek Becerileri, Arkadaşlık Becerileri ve Duygularını Yönetme Becerileri. Kullanılan ikinci ölçek ise Dişci&Ergin (2018) tarafından hazırlanan ve geçerlik-güvenirlik istatistikleri yayınlanan“Sevgi-Saygı Değerleri Gözlem Formu”kullanılmıştır. 4'lü derecelemeli 17 maddeden ve toplamda 2 faktörden oluşmuştur. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi betimsel istatistikler yanında bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlerle etkileşimi analiz edilirken ise t testi, varyans analizi, LSD istatistik teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-school education is the critical period in terms of children's cognitive development, social and emotional competence. Pre-school ages are the first period which forms the cognizance about the morals.The morals are the inseparable part of society and pre-school education period provides the first moral information. A qualified pre-school education program should include social morals besides academic skills. Affection and esteem are counted as the basic needs of children. This study aims at determining the relationship between social morals ans social skills. It is carried out with 235 pre-school students who attend school in Çerkezköy, Tekirdağ city in the second semester of 2016-2017 educational year. For data acquisation, it is studied“Pre-school Social Skill Evaluation Scale – OESBED Teacher form”prepared and published the validty and reliabilty statics by Ömeroğlu and ark (2015). There are 5 stages, 49 items and totally 4 factors. Here are the scale's dimensions: Infancy Skills, Academic Support Skills, Friendship Skills and Emotion Management Skills. The second scale is“Affection and Esteem Morals Observation Form”which belongs to Dişçi&Ergin and they published validity-reliability statics in 2018. It includes 4 stages, 17 items and totally 2 factors. While analyzing the data, it is studied arithmetic mean, standard deviation and descriptive statics such as percent and frequency. While analyzing the interaction between dependent variable and independent variable, it is studied t test, analysis of variance and LSD statics techniques.