Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği kapsamında yürütülen halkla ilişkiler uygulamalarına yaklaşımı
The approach of women to public relations campaigns within the context of the gender inequality
- Tez No: 551901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE EVRİM GÜLSÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kadın erkek eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplum için ön koşullardan biridir. Biyolojik cinsiyete bağlı ama ondan farklı olarak toplumsal cinsiyet, anne karnından itibaren kurulur ve toplumsallaşma sürecinde bu cinsiyet rollerine uygun davranış ve düşünce kalıpları bireyler tarafından benimsenir. Bir yandan ticari kaygılar taşıyan kurumlar diğer yandan toplumu ilgilendiren eğitim, sağlık, çevre sorunları, eşitsizlikler gibi sosyal konular için sorumluluklar üstlenmektedir. Bu çalışmada üstlenen sorumluluk halkla ilişkiler kampanya biçimlerinden kurumsal sosyal sorumluluk, sponsorluk ve kamu spotu olarak kendini göstermektedir. Kadınların toplumsal cinsiyet algı düzeyleri ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik yapılan halkla ilişkiler kampanyalarına yaklaşımları arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin demografik özelliklere göre değişiklik gösterip göstermediğini anlamayı amaçlayan çalışmanın verileri yüz yüze ve online olarak 2019 yılı içerisinde toplanmış ve istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The provision of equality between women and men is one of the preconditions for a sustainable, equitable and developed society. Dependent on sex, but unlike it, gender is established from mother's womb and in the socialization process, behaviours and thought patterns appropriate to these gender roles are adopted by the individual. On the one hand, institutions that carry commercial concerns take on social responsibilities, such as education, health, environmental issues, and inequalities, which are of interest to society. The responsibilities undertaken in this work represent themselves as public relations forms such as corporate social responsibility, sponsorship and public spots from. The study's data, which aimed to understand how women's attitudes towards gender perceptions and gender inequalities were related to their approach to campaigns and whether they differed according to their demographic characteristics, were collected in 2019 and analysed with the statistic program.