Kurmaca eserlerden oluşturulan müzeler
Fictional museums
- Tez No: 551956
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Kurmaca Eserlerden Oluşturulan Müzeler”başlıklı tez çalışması Türkiye'deki ve yurt dışındaki kurmaca bir eserden ilhamla açılan müzeleri kuruluş, yönetim, organizasyon, koleksiyonlar, sergileme ve sunum yöntemleri ile güncel durumları açılarından ele almakta ve karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Tez kapsamında öncelikle kurmaca, gerçeklik ve kurmaca eser kavramları açıklanmıştır. Tez boyunca oldukça önemli olan bu kavramlar incelenecek müzelerin daha iyi anlaşılabilmesi adına aydınlatılmaya çalışılmıştır. Tezin ilk iki bölümü kurmaca eserlerden oluşturulan müzelerin ülkemizdeki tek örneği olan yazar Orhan Pamuk tarafından kurulan Masumiyet Müzesi'ne odaklanarak müzenin kuruluş, gelişim ve sergileme süreçlerine ışık tutmaktadır. Tezin son bölümü ise, dünyadaki benzer diğer kurmaca eserlerden oluşturulan örneklere ayrılmıştır. Bu kısımda müzelerle ilgili detaylı bilgiler verildikten sonra, tezin ana konusu olan Masumiyet Müzesi ile karşılaştırmalı değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Bu çalışma henüz yedi yıllık genç bir müze olan Masumiyet Müzesi'ni müzecilik açısından değerlendiren bu alanda yapılan en kapsamlı çalışmalardan biridir. Çalışma süresince gerek yerinde yapılan incelemeler gerek alan araştırması sırasında elde edilen bulgular, Masumiyet Müzesi'nin kurmaca eserlerden ilhamla oluşturulan müzeler içerisindeki özgünlüğünü ve orjinalliğini ortaya koymaktadır. Tez kapsamında Masumiyet Müzesi dışında 11 adet kurmaca eserlerden oluşturulan müze incelenmektedir. Bunlar sırasıyla Sherlock Holmes Müzesi, Yeşilin Kızı Anne Müzesi, Don Kişot Müzesi, Küçük Prens Müzesi, James Bond Müzesi, Hans Christian Andersen Masal Evi, Heidi Evi, Kral Arthur Salonu, Pinokyo Müzesi, Robin Hood Efsanesi Cazibe Merkezi ve Warner Bros Stüdyo Turu-Harry Potter'ın Yapımı'dır. Örnekler incelenirken bu müzelerin müzecilikte nerede durduğuna ve kendi alanındaki müzelerle benzer ve farklı yönlerine dair bir veri tabanı oluşturulmaya çalışılmıştır. Hem edebiyatseverler hem de müze severler için cazip olan kurmaca eserlerden oluşturulan müzeler, her yaştan ziyaretçiyi bir araya getirebilen ve aynı zamanda sosyal bir eğitim alanı da sağlayabilen mekânlardır. Çok yönlü işlevleri ve kültürel arka planlarıyla bu alandaki müzelerin sayılarının artması ve bu alana dair daha fazla akademik çalışma yapılması gerekli bir önem arz etmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis headed“Fictional Museums”analyses these museums in Turkey and the world in terms of foundation, organization, administration, collections, exhibition and presentation methods, and current conditions. First of all the concepts of fiction, reality and fictional works are explained in the thesis. These concepts, which are very important throughout the thesis, have been tried to be clarified in order to understand the museums that are examined in the thesis. First two parts of the thesis focus on The Museum of Innocence which is an only example of fictional museums in our country founded by writer Orhan Pamuk, and enlighten its processes of foundation, development and exhibition. The last part of the thesis concentrates on the examples of other similar fictional museums in the world. After giving detailed information about the museums, comparative evaluations are made with The Museum of Innocence that is the main topic of the thesis . This study is one of the most comprehensive studies in this area which evaluates The Museum of Innocence, a young museum, which is only seven years old. Through this study process, both examinings on site and the findings obtained during the field research reveal the uniqueness and originality of The Museum of Innocence within the museums created by inspiration from fiction. In the scope of the thesis, 11 fictional museums except from The Museum of Innocence is examined. These are respectively; Sherlock Holmes Museum, Anne of Green Gables Museum, Don Quixote Museum, The Little Prince Museum, James Bond Museum, Hans Christian Andersen Fairytale House, Heidi's House, King Arthur's Hall, Pinocchio Museum, Robin Hood Legacy Visitor Attraction, and Warner Bros Studio Tour-The Making of Harry Potter. While examining them, it is also aimed to show the place of these museums in museology and to compose a database of the aspects of similar and different parts of them. Fictional museums that are attractive for both literature and museum enthusiasts, are places where can be brought together people of all ages and also provided a social education area. In conclusion, due to the multifaceted functions and cultural backgrounds of fictional museums, it is necessary to increase the number of museums in this area and to make more academic studies on this field.