Sanatın yeniden üretiminin mekân tüketimi bağlamında kullanımı: Cantine Del Frida örneği
The usage of reproduction of art in terms of space consumption: The example of Cantine Del Frida
- Tez No: 551962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kapitalizmin etkisi ile ortaya çıkan tüketim toplumunda zorunlu ihtiyaçlar yerini anlık isteklere bırakmıştır. Böylece bireyler sembollere daha çok anlam yüklemekte ve anlık hazların peşinde koşmaktadır. Tüketimin günlük hayatın öznesi olması ile beraber, birçok unsur meta formunda sistemin kârına hizmet etmeye başlamıştır. Sanat da yeniden üretilerek tüketimin bir parçası haline gelmiştir. Birçok işletme, postmodern müşterinin memnuniyetini sağlamak amacı ile yeniden üretilen sanat eserlerine, mekân tasarımlarında yer vererek sembolik ve hedonik açıdan mekân tüketimini desteklemektedir. Araştırmada mekân tüketimi kapsamında yeniden üretilen sanatın sembolik ve hedonik açıdan müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, Frida Kahlo'nun hayatını ve sanatını mekâna yansıtan Cantine Del Frida Cafe'nin 392 müşterisi ile gerçekleştirilmiştir. Anket formlarının işlenmesinde SPSS V21.0 İstatiksel Paket Programından faydalanılmıştır. Araştırmada sanatsal öğeler, tasarı, hedonik tüketim ve sembolik tüketim ile müşteri memnuniyeti arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda kadın müşterilerim mekânda yer alan sanatsal öğeleri erkek müşterilere kıyasla daha önemli olarak algıladıkları görülmüştür. Tasarım, hedonik ve sembolik tüketimin müşteri memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilirken, sanatsal öğelerin müşteri memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Vital needs left their place to instant demands in society of consumption which arises due to the effect of capitalism. Thus, individuals assign meaning symbols and go for sudden desires. A lot of elements started to serve as goods for the benefit of the system as consumption has become the subject of daily life. A has also art become a part of consumption by being reproduced. Many firms support space consumption by using place reproduced artworks in space design in order to provide satisfaction for postmodern consumers. In this research, the effect of reproduced art within space consumption on customer satisfaction was examined in hedonic and symbolic aspects. The research was performed by conducting a survey with 392 customers of Cantine Del Frida, which reflects Frida Kahlo's life and art to space design. SPSS V21.0 Statistical Package Program was utilized in procesing questionnaire. In this research, it appears that there is a positive connection between artistic elements, design, hedonic consumption, symbolic consumption and customer satisfaction. As the result of this research, it is seen that female customers perceived artistic elements in place as more crucial as compared to male customers. While it was determined that design, hedonic and symbolic consumption had significant influence on customer satisfaction, it appeared that artistic elements did not have a significant influence on customer satisfaction.