Zorunlu göçte nitelikli olmak: eğitimli Suriyeli göçmenlerin İstanbul emek piyasasındaki deneyimleri
Being qualified in forced migration: Educated Syrian migrants' experiences in the labor market of Istanbul
  1. Tez No: 551969
  2. Yazar: NUR MAKBULE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, İstanbul'da yaşayan nitelikli Suriyeli göçmenlerin, mesleklerine devam edebilme durumunu tartışmaktadır. Bu amaçla, üniversite mezunu Suriyeli göçmenlerin, emek piyasasına katılımına etki eden faktörleri analiz etmektedir. İstanbul'da yaşayan ve çoğunluğu çalışan 27 göçmenle yapılan yarı yapılandırılmış mülakat formuna dayanan saha araştırması ile göçmenlerin mesleki olarak aşağı gitme deneyimi ve buna etki eden hususları tartışmaktadır. Göçmenlerin emek piyasasına katılımları ve çalışma koşulları da bu anlamda incelenmektedir. Bu sebeple tez, göçmenlerin göç öncesi sahip olduğu dil bilme, diploma sahibi olma ve tecrübe gibi niteliklerinin, iş bulmalarına ne biçimde etki ettiğine bakacaktır. Bu bağlamda, göçmenlerin niteliklerine uygun bir işe girebilme kapasitelerini anlamaya çalışmaktadır. Çalışma, göçmenlerin mesleklerine devam edebilmelerinde ve kültürel sermayelerini kullanabilmelerinde, dil bilmek ya da diploma sahibi olmaktan çok; mesleki tecrübenin ve sosyal ağları kullanabilmenin etkili olduğunu iddia etmektedir. Bununla beraber, mesleğe devam edebilmede, geçici koruma altında olan Suriyeliler ile Yabancılar Hukuku'na tabi olan Suriyeli göçmenlerin farklı deneyimlere sahip olabileceği de soruşturulmuştur. Son olarak mesleki olarak da farklılaşan bu kesimin, Türkiye'de kalma süresi de mesleklerini devam ettirebilme durumları bağlamında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the status of qualified Syrian migrants living in Istanbul to continue their profession. For this purpose, the factors affecting the participation of educated Syrian migrants in the labor market are analyzed and their experience and issues are determined by a field study based on a semi-structured interview with 27 migrants living and mostly working in Istanbul. Additionally the participation of migrants in the labor market and their working conditions are examined in this sense. In order to determine the factors affecting the immigrants finding a job, their existing language skills before immigration, the status of whether holding a degree or not and previous experiences are examined. After this examination, whether the immigrants are able to find a job according to their qualifications or not is analyzed. This study claims that migrants' ability to continue their professions and to use their cultural capital are more affected by their professional experince and ability of using the social networks effectively rather than language skills and education. In this study, it is also considered, along with their different area of professions and duration of stay in Turkey, that Syrians who are under temporary protection and the ones who are subject to Law of Foreigners may have different experiences to continue their profession.