Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu
The Gendarme Command Band in the Turkish Armed Forces
  1. Tez No: 55198
  2. Yazar: SUAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE JANDARMA GENEL KOMUTANLI?I BANDOSU (Yüksek Lisans Tezi) Suat YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1996 ÖZ Bu araştırma Türk Silahlı Kuvvetlerinde Jandarma Genel Komutanlığı Bandosunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, kökü Mızıka-ı Humayun'a dayanan bandonun daha sağlıklı incelenebilmesi için Türk'lerde Müzika-i Humayun'dan günümüze kadar bandonun tarihsel gelişimi araştırılmaya çalışılmıştır.Bu gelişmeye parelel olarak, Jandarma Bandosunun kuruluşundan günümüze kronolojik aşamaları ve bandoların personel (Şef İcracı) kaynaklan, kaynak tarama, karşılıklı görüşme ve anket araştırması yoluyla tespit edilmeye çalışılmıştır.Diğer yandan bandolarımızın kuruluş ve gelişmesine eğitim, yönetim,icra, bestecilik ve düzenleyicilik olarak önemli ölçülerde katkıları bulunan uzmanlara yer verilmiştir.Sonuç olarak Cumhuriyet döneminde ülke çapındaki coğrafi dağılım göz önüne alındığmda çok sesli müziğin yaygınlaştınlması ve geliştirilmesi konusunda oldukça önemli bir boşluğu doldurmuş olan ve aynı rolü hala sürdürmekte olan Jandarma Genel Komutanlığı Bandosunun ülkemizde sanatsal ve kültürel Ikalkınmamızın bir parçası olarak müzik kalkınmamızda, müzik eğitim kuramlanmızla dayanışma içersinde önemli görevler üstleneceği ve ülke çapmda bando müziğinden daha çok yararlanabileceği konusunda bazı önerilerle ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu: 5000019 Anahtar Kelimeler : Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu Sayfa Adedi: 97 Tez Yöneticisi : Doç. Şeyda ÇİLDEN n
Özet (Çeviri)
THE GENDARME COMMAND BAND IN THE TURKISH ARMED FORCES (M. SC. Thesis) Suat Yılmaz GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE and TECHNOLOGY MAY, 1996 ABSTRACT This thesis has been prepared for the purpose of examining the Gendarme General Command Band in the Turkish Armed Forces, rn this direction, in order to be able to make the Gendarme General Command Band, of which origin goes back to the Mızıka~i Hümayun, examined morefully, the historical development of the Turkish Bands from the time of Mizika-i Hümayun up to now, has been tried to be researched. In parallel with this development, the chronological gradations of the Gendarme Band from the day of it is foundation to the present, and the personnel (conductor- performer) sources of the bands have been determined with the help of a thoroughly data searching, several negotiations and investigations. On the other hand, the experts, who have great deal of contributions to the foundation and development of our bands in terms of education; conduction, performance, composition and arrangement, have been brought about in this thesis, as well. In condusion, it has been thrown light on the matter that, when we consider the geographical location in the country, in the republican period the Gendarme General Command Band, which takes an important mrole in making the voiced much music become Widespread and developed, and wich has still been carrying on this charge, could take important duties on in our musical improvement in cooperation with the musical education institutions as a part of our cultural and artistic improvement, and it is much more possible to benefit from the band music over the country with some proposals. Science Code : 5000019 Key Words : Gendarme General Command Band Page Quantity: 97 Thesis Director : Doç. Dr. Şeyda ÇİLDEN rv