Sicilya Normanlarının Kuzey Afrika'ya düzenlediği deniz aşırı seferler ve deniz gücü (483-548/1091-1154)
Overseas campaigns of Normans of Sicily against North Africa and their maritime power (483-548/1091-1154)
  1. Tez No: 551990
  2. Yazar: ZEKİ CAN HIRÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
XI. yüzyılın ortalarında, yüzyıl başından beri toplandıkları Güney İtalya'da çıkardıkları isyanda muzaffer olan Normanlar, zaman kaybetmeksizin Sicilya'da işgâle giriştiler. İsyandan önce Normanlar, bölgede Bizans İmparatorluğu'nun da içinde bulunduğu siyasî güçlere paralı asker olarak hizmet veren İskandinav asıllı askerlerdi. Güney İtalya'da başarıya ulaşan isyanlarıyla müstakil bir güç hâlini alan Hauteville kardeşlerin en büyüğü, Apulia, Calabria ve Sicilya Dükü Robert Guiscard (451-478/1059-1085) doğrudan Bizans İmparatorluğu tahtını hedef alırken, diğer bir aile üyesi Sicilya Kontu I. Roger (463/464-494/1071-1101) ise Müslümanlar'ın hükmü altında olmasına karşın siyasî karışıklıklar içindeki Sicilya Adası'nı işgâle başlamıştı. Robert Guiscard'ın ihtirası Bizans İmparatorluğu tahtını hedef alırken, I. Roger'nin daha mütevazı sayılabilecek işgâl hareketi ise hânedanın geleceğini belirleyecekti. II. Roger (524-548/1130-1154) ile birlikte krallığa dönüşen ve Orta Akdeniz'de başat güç konumunu alan Sicilya'daki Normanlar, mezkûr Kral döneminde Zîrîler (361-543/972-1148) ve Müslüman yerel güçlerle çatışarak İfrîkıye'de egemenlik kurdular. XII. yüzyılın ortasına gelindiğinde ise Tunus'tan Trablusgarp'a kadar olan Kuzey Afrika sahilleri Arap kültürü ve idare tarzının etkisi altındaki Normanlar'ın hükmü altına girmişti. Araştırmada, Sicilya Normanları'nın Kuzey Afrika sahillerinde yürüttüğü mücadele, deniz savaşları, çıkarmalar, donanma teşkilâtı ve mürettebatı, tersaneleri, kullandıkları silâhlar ve gemileri hakkındaki bilgiler İslâm ve Batı kaynakları ışığında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the middle of XIth century, Normans started invasion of Sicily without wasting any time after being successful in their rebellion in South Italy where they have been gathering since the beginning of the century. Before the rebellion, Normans were paid mercenaries of Scandinavian origin who served to political powers including the Byzantine Empire. While the oldest of Hauteville Brothers, Duke of Apulia, Calabria and Sicily Robert Guiscard (451-478/1059-1085) who had become an independent power was directly targeting at the Byzantine throne; Roger I (463/464-494/1071-1101), another member of the family, started conquest of Sicily which was politically unstable under Islamic rule. Roger I's rather modest conquest was going to be decisive in dynasty's future simultaneously with Robert Guiscard's ambition directed at the throne of Byzantine Empire. Being the main power in Central Mediterranean as a kingdom with Roger II (524-548/1130-1154), Normans conquered Ifrīḳiya from Zīrīds and local Muslim powers during his reign. By the third quarter of XIIth century, costs of North Africa between Tunisia and Tripoli were under the reign of Normans who were under influence of Arabic culture and administration style. The research will study the campaign of Sicilian Normans on North Africa, naval wars, landings, their fleets and armies, shipyards, their weapons and ships in the light of Islamic and Western resources.