Değişik ısı perdelerinin örtü altında yetiştirilen bazı patlıcan çeşitlerinin verim ve kaliteleri üzerine etkileri
- Tez No: 17272
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişik ısı perdelerinin, polietilen serada yetiştirilen bazı patlıcan çeşitlerinin erkencilik, verim ve kaliteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde yapılmıştır. Denemede dört farklı ısı perdesi kullanılmıştır. Bunlar sıra sıyla; LS10, LS11, LS16 ve şeffaf polietilen plastik (P.E.)'tir. Dene meye alınan patlıcan çeşitleri de; Mileda F1., Sicilia F1, ve Black Bell F1., çeşitleridir. Patlıcan yetiştirme periyodu boyunca sera içi sıcaklığına ilişkin ölçümlerde perdeler arasında farklılıklar bulunmuştur. Ortalama minimum sıcaklık açısından incelenecek olursa, dış ortama göre, LS10 3,5°C, LS11 4,5°C, LS16 4°C ve P.E. altında ise 2,5°C daha yüksek sıcaklık saptanmıştır. Denemede kullanılan ısı perdelerinin erkenciliğe etkileri bakımından, P.E. hariç aralarında belirgin bir fark bulunamamıştır. Ancak, LS10, LS11 ve LS16 ısı perdeleri P.E. 'e göre, yaklaşık 4 gün daha erkencilik sağlamıştır. Isı perdeleri arasında toplam verim yönünden en iyi sonuçları LS10 (8935 kg/da) ve P.E. (8603 kg/da) verirken, bunu LS16 (8465 kg/da) ve LS11 (7722 kg/da) ısı perdeleri izlemiştir. Ancak verimin aylara dağılımı incelenecek olursa, LS10, LS11 ve LS16 ısı perdelerinin Mart ayı verimlerinin ortalaması P.E.' e göre % 40, Nisan ayı için % 31 ve Mayıs ayı içinse % 16 daha fazla olduğu saptanmıştır.Kalite açısından incelenecek olursa, en kaliteli meyveler, LS10 ısı perdesinden alınmıştır. Diğer ısı perdeleri de; P.E., LS16 ve LS11 şeklinde sıralanmıştır. Patlıcan çeşitleri arasında hem kalite, hem de verim yönünden sonucu Mileda F1.. çeşidi vermiş F1, ve Black Bell F.. çeşitleri izlemiştir. en iyi sonucu Mileda F1.. çeşidi vermiştir. Bunu sırasıyla, Sicilia F1 ve Black Bell F1 çeşitleri izlemiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of various thermal screens on yield, quality and earliness of some eggplant cultivars grown in polyethylenhouses. In this research, the effects of various thermal screens on yield, quality and earliness of some eggplant cultivars grown in polyethylenhouses were investigated. The research was carried out on the Experimental Research Station of Agricultural Faculty of Akdeniz University at Antalya, in 1989-90. In this research, four different type of thermal screens were used; transparent polyethylen plastic (0.02 mm), LS10, LS11, LS16. The eggplant cultivars tested in the research were Mileda F.., Black Bell F, and Sicilia F. The measurements of temperatures under the different thermal screens gave different values during the growing period. The tempera ture readings were evaluated on the average increment in relation to open field values. The average temperatures were 4.5 C higher under the LS11, than the others. The second higher temperature was obtained from the LS16 with A C. The lowest 1 given by the transparent polyethylen plastic. obtained from the LS16 with A C. The lowest temperature (2.5 C) was There weren't any significant differences between thermal screens in respect to earliness of fruits except P.E.. However, LS10, LS11 and LS16 provided four days earliness when compared with the effect of P.E.. XIIAs far as the total yield is concerned, LS10 gave the highest yield with 8935 kg/da. This was followed by P.E. with 8603 kg/da, LS16 8465 kg/da and finally LS11 with 7722 kg/da. When the yields were evaluated on the distribution of monthly basis, there screens gaved 40 % more yield in March, 31 % in April and 16 % in May, compared to P.E.. The highest quality fruit was obtained under LS10 screen. The fruit quality under the other screens was given as follow; P.E., LS16 and LS11 in quality order. The eggplant cultivar Mileda F, gave the best results in both quality on yield. This was followed by Sicilia F, and Black Bell Fr XIII