Suriyeli sığınmacılara yönelik algının yardım etne üzerindeki yordayıcı etkisi
The effect of perception toward Syrian refugees on helping Syrian refugees
- Tez No: 552025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL GEZİCİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Suriyeli sığınmacılara yönelik yardım etme davranışı incelenmiştir. Suriyelilerin Türkiye'ye sığınmaları sonrasındaki süreçte onlara karşı tutumların değişmeye başladığı gözleminden hareketle“Suriyeli sığınmacılara yardım etmeyi yordayan değişkenler nelerdir?”şeklinde bir araştırma sorusu geliştirilmiştir. Bu doğrultuda algılanan tehdit, insanlık algısı, iç grupla (Türkiye, Türkler, Müslüman) özdeşim, yaş ve politik görüşün yardım etmeyi ne derece yordadığı ilişkisel araştırma deseni yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya çeşitli illerde yaşamlarını sürdüren 171 kişi katılmıştır. Katılımcıların 98'i (%57) kadın, 83'ü (%43) erkektir. Çalışma grubunun yaşı 17-61 yaş arasında değişmektedir ve yaş ortalaması 28'dir (SS = 8.05). Veriler, ölçeklerin sosyal medya ortamında dağıtılması yoluyla, çevrimiçi anket üzerinden toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Suriyeli sığınmacılara geçmişte yardım edenler gelecekte de yardım etme isteği belirtmektedir. Geçmişte yardım etme, sadece algılanan tehdit tarafından anlamlı bir şekilde yordanmaktadır. Gelecekte yardım etme isteği üzerinde ise algılanan tehditin yanısıra insanlık algısının ve katılımcıların yaşının anlamlı yordayıcı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Geçmişte yardım etme ve gelecekte yardım etme isteğinin, beklenenin aksine, iç grup özdeşimi ve politik görüş tarafından yordanmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of helping to Syrian refugees was investigated. Due to the observation of change in attitudes against Syrian refugees in Turkey, research question of“which variables predict helping to Syrian refugees?”was investigated. In this respect, prediction of helping by perceived threat, perceived humanness, in group identification (identification with Turkey, Turkish people and Muslims), age and political orientation were investigated by a correlational research design. A total of 171 people from different cities participated in the study. Regarding gender, 98 (57%) of the participants were women, and 83 (43%) of them were men. The age of the participants ranged from 17 to 61 years and the mean age was 28 years old (SD = 8.05). Scales were distributed through social media and the data were collected online. According to the results, the participants who help Syrian refugees in the past indicate willingness to help in the future. Helping regufees in the past was predicted only by the perceived threat. The willingness to help regugees in the future was predicted by perceived threat as well as perceived humanness, and age of the participants. Contrary to our hypotheses, ingroup identification and political orientation did not predict neither helping in the past nor the willingness to help in the future. The findings have discussed in relation to the literature.