Yeni iletişim teknolojileri kullanımı bağlamında HAYTAP örneği
In the contex of the use of new communication technologies: HAYTAP illustration
  1. Tez No: 552040
  2. Yazar: EBRU GÜÇCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde gelişen ve hızlı bir şekilde yaygınlaşan iletişim teknolojileri, yeni iletişim olanaklarını doğurmuştur. Özellikle internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bilgiye ulaşma, bilgiyi yayma yöntemleri değişmiştir. Bireysel kullanımın ayrılmaz bir parçası haline gelen yeni iletişim teknolojileri aynı zamanda profesyonel kullanımlar için de geleneksel medyanın karşısında güçlü bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma bir sivil toplum örgütü olan HAYTAP'ın yeni iletişim teknolojileri kullanımlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kuruluşun kullandığı yeni iletişim mecralarından Facebook, Instagram, web sitesi ve web televizyonu içerik analiz tekniğine tabi tutularak incelenmiştir. Hangi iletişim platformlarının kullanıldığı, bu platformların kullanım amaçlarının ne olduğunu ortaya koymak için bulgular nicel ve nitel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda HAYTAP'ın yeni iletişim teknolojilerini en çok farkındalık yaratmak, kurumsal kimliğini tanıtmak ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun eksikleri hakkında toplumu bilgilendirmek amacıyla kullandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca HAYTAP yeni iletişim mecralarından en fazla sosyal medyayı daha sonra web sitesini kullanırken en az web televizyonunu kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, communication technologies which are developing and spreading rapidly, have created new communication opportunities. Especially, methods of accessing information and disseminating information have changed with the spread of internet and social media. New communication technologies which have become an integral part of individual use, have also emerged as a powerful alternative to traditional media for professional uses. This study aims to reveal the use of HAYTAP (a non-governmental organization)'s new communication technologies. New communication technology Facebook, Instagram, web site and web television used by organization, is examined with content analysis technic. The findings were evaluated quantitatively and qualitatively in order to determine which communication platforms are used and what are the purposes of using these platforms. As a result of the research, it was found that HAYTAP used the new communication technologies in order to raise awareness, to promote its corporate identity and to inform the public about the deficiencies of the 5199 animal protection law. Furthermore, HAYTAP used social media most frequently, then web site. Web television was the least used media.