İşletmeler için internet tabanlı pazarlama planı yazılımı geliştirilmesi
Development of internet based marketing plan software for businesses
  1. Tez No: 552039
  2. Yazar: İPEK GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, internet tabanlı Türkçe bir pazarlama planı yazılımı geliştirmektir. Günümüzde pazarlama planları, işletme yöneticileri tarafından ofis paket programları yardımıyla hazırlanmakta ya da işletmeler bu hizmeti danışmanlık firmalarından almaktadırlar. Yabancı literatür incelendiğinde, pazarlama planı el kitabı ile birlikte işletmelerin pazarlama planlarını hazırlayabilecekleri bir paket programın sunulduğu tespit edilmiştir. Türkçe literatür incelendiğinde, pazarlama planının hazırlanması konusunda detaylı bilgiye ulaşılmaktadır ancak var olan çalışmalar el kitabı niteliğindedir. İlgili yazın tarandığında, pazarlama planı hazırlamak için geliştirilmiş yazılıma sahip bir çalışmaya henüz rastlanılamamıştır. Bu çalışma ile birlikte, literatürdeki bu boşluğun doldurulması hedeflenmektedir. Geliştirilen pazarlama planı yazılımı ile birlikte organizasyonlara daha sistematik bir biçimde pazarlama planı hazırlama ve raporlama imkanının sunulması amaçlanmaktadır. Bu yazılım sayesinde, pazarlama planı hazırlanırken tek tek yazılması gereken başlıklar ve hesaplanması gereken finansal değerler bir düzen içerisinde çevrimiçi uygulamada kullanıcılara sunulmaktadır. İlgili başlık seçildikten ve veri girişi yapılıp kaydedildikten sonra arzu edilen çıktılar PDF formatında kullanıcılara raporlanabilmektedir. Çalışmanın bir diğer amacını ise yöneticiye yol gösteren bir uygulama niteliğinde olması, esneklik, hız, kullanım kolaylığı gibi avantajların yanı sıra, işletmeye ve kişisel uğraşa farklı bir boyut kazandırarak maksimum verim sağlamayı hedeflemesi oluşturmaktadır. Bu araştırma, tasarım tabanlı araştırma yöntemine uygun bir şekilde yürütülmüştür. Örnekleme yöntemi olarak amaçsal örnekleme kullanılmıştır. Saha araştırması kapsamında, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 10 firmadan yetkili kişiler ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, araştırmanın değerlendirilmesi aşamasında alanında uzman 20 kişinin görüşü alınmıştır. Veri toplama yöntemi olarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve elektronik posta yoluyla çevrimiçi platformda hazırlanan soru formu kullanılmıştır. Uzman görüşleri alınarak elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışma tasarımının sonuçlandırılması noktasında, geliştirilen uygulama iki kez uzman değerlendirmesine tabi tutulmuştur. Alınan görüşler ve yapılan değişiklikler sonucunda, işletmelerin çevrimiçi platformda pazarlama planı hazırlayabilmelerine olanak sağlayan özgün bir pazarlama planı yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop internet based Turkish a marketing plan software. Today, marketing plans are prepared by business managers with the help of office packages programs or businesses receive this service from consulting firms. When the foreign literature is reviewed, it is detected that a package program is presented to prepare the marketing plans of the businesses together with the marketing plan handbook. When the Turkish literature is reviewed, detailed information on the preparation of the marketing plan is attained, however, existing studies have the characterics of as a handbook. When the related literature is reviewed, a study with containing software developed to prepare marketing plan has not yet been found. With this study, it is aimed to complete this gap in the literature. With the marketing plan software developed, it is aimed to provide a more systematic marketing plan preparation and reporting opportunity to the organizations. Thanks to this software, while preparing the marketing plan, the titles that need to be written one by one and the financial values that need to be calculated are presented in an order to the users in an online application. After selected the relevant titles and entered the data and saved, the desired outputs can be reported to the users in PDF format. Another aim of the study is to be an application quality that guides the manager, flexibility, rapidity, ease of use, as well as the advantages of a different dimension of business and personal effort aims to provide maximum efficiency. This research was conducted in accordance with the design-based research method. Purposive sampling was used as the sampling method. Within the scope of field research, face to face interviews were conducted with authorized persons from 10 companies operating in various sectors. In addition, 20 experts from the field were consulted during the evaluation of the research. As a method of data collection, semi-structured interview technique and online platform prepared question form via electronic mail was applied. The data obtained by getting expert opinions were analyzed by content analysis and descriptive analysis technique. At the conclusion of the study design, the developed application was subjected to expert assessments twice. As a result of the opinions received and changes made, an original marketing plan software was developed that enable of businesses to prepare a marketing plan in the online platform.