Kamu kurumlarında uygulamaya alınacak performans değerlendirme sistemine yönelik kamu çalışanlarının algısı, Karabük Valiliği örneği
The perception of public employees about the performance evaluation system to be applied in public institutions, the example of Karabuk Governorship
- Tez No: 552042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmeler hayatta kalabilmek ve rekabette üstünlük sağlayabilmek için işgörenlerin performanslarını sürekli değerlendirmek ve iyileştirmek durumundadırlar. Özel sektörde kar odaklı uygulanan performans değerlendirme sistemleri, verimlilik ve hizmet kalitesinin artırılması açısından kamu sektöründe de uygulanabilirliği göze çarpmaktadır. 6111 sayılı kanun ile kaldırılan sicil sisteminden sonra Devlet Personel Başkanlığı tarafından yeni performans değerlendirme sistemi hazırlanarak uygulama için çalışmalar başlatılmıştır. Çok kaynaklı değerlendiriciye sahip olan yeni sistem, uygulanabilirlik açısından birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Ancak doğru performans ölçütleri ile yapılacak bir değerlendirme sistemi, kamu hizmetinin verimliliğini, kalitesini ve vatandaşların memnuniyet düzeyinin artmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada performans değerlendirme sistemlerinin teorik bilgileri, dünya genelinde ve Türkiye'deki kamu kurumlarında uygulanmakta olan performans değerlendirme sistemleri ve yürürlüğe girmesi planlanan“Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik”maddeleri kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Araştırmada, performans değerlendirme sistemine yönelik Karabük Valiliği çalışanlarının algıları ölçülerek yeni sisteminin artıları, eksileri, memnuniyet düzeyi kamu çalışanlarının bakış açısıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kamu çalışanlarının yeni performans değerlendirme sistemine yönelik algılarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Araştırma verileri yeni sistemin kamuya uygulanması sırasında doğabilecek hataları/beklentileri öngörebildiğinden, ileride yapılacak sistem iyileştirmelerine de temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations need to continuously evaluate and improve the performance of employees in order to gain competitive advantage and to sustain their existence. The performance evaluation systems which are implemented in the private sector for profit are taking attention in the public sector in terms of increasing efficiency and service quality. After the old evaluation system which was abolished by Law No. 6111, a new performance evaluation system was prepared by the State Personnel Presidency and studies were started for implementation. The new system has brought many questions in terms of applicability because of it has a multi-source evaluator. However, an evaluation system with correct performance criteria will contribute to increase the efficiency and quality of the public service and citizens' satisfaction. In this study, we aimed to explain of the theoretical information of the performance evaluation systems, the performance evaluation systems applied in public institutions in Turkey and in the World and the items of“General Regulation About Evalution of the Achivements of Public Personnel”. In this research, the pros, cons and satisfaction level of the new system has been tried to be revealed from the perspective of the Karabuk Governorship employees. According to the findings of the research, public employees' perceptions about the new performance evaluation system are positive. Obtained data can predict the errors/expectations that may occur during the application of the new evaluation system to the public and it might be the basis for future system improvements.