Malatya ilinde hayvancılık sektörünün analizi
Analysis of livestock sector in Malatya
  1. Tez No: 552045
  2. Yazar: FIRAT ÖTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Hayvancılık sektörü, tarım sektörü içerisinde insanlık adına önemli ve başka kaynaklardan elde edilmesi mümkün olmayan proteinleri sağlaması bakımından ve de kırsal kesime dengeli bir gelir kaynağı olması bakımından oldukça önemlidir. Türkiye'deki hayvan sayısında 24 Ocak 1980 kararları sonrasında şiddetli azalışlar görülmüştür. Öyle ki koyun ve keçi sayısında, 1961 yılı ile kıyaslandığında 2017 yılı toplamında bir gerileme görülmüş, sığır sayısının ise çok az arttığı tespit edilmiştir. Türkiye'de hayvancılık sektörü içerisinde tavukçuluk sektörü, 1961-2017 yılları arasında ciddi büyüme kaydeden tek sektör olmuştur. Fakat ülkenin hayvan sayısındaki azalışa karşın verimsel alanda büyük dönüşümler kaydetmesi hayvansal ürün üretiminin genel olarak artmasını sağlamıştır. Malatya'nın ise bölgesindeki iller ile kıyaslandığında potansiyelini iyi kullanamadığı görülmüştür. Özellikle küçükbaş hayvancılık alanındaki kötü değerler dikkat çekmiştir. Malatya ilinin hayvancılık sektörü içerisinde tek başarılı olduğu faaliyet kolu ise tavuk eti üretimidir. Bölgedeki ihtiyaçta dikkate alındığında bu alanda yapılacak yatırımlar ile Malatya ilinin tavuk eti üretiminde lider konuma gelebileceği görülmüştür. Genel olarak Türkiye'nin tarım sektöründe içerisinde çok ciddi sorunları tespit edilmiştir. Ülkenin potansiyelini tam olarak kullanabilmesi için ciddi bir tarım reformu şarttır.
Özet (Çeviri)
Livestock sector is important in the agricultural sector because of to provide proteins which important for humanity and that are not obtainable from other sources, and also to be a balanced source of income for countryside. Following the Decisions of January 24, 1980 severe decreases were seen in the number of animals in Turkey. So that detected the number of sheep and goats there has been a decline in the total of 2017 compared to 1961, and the number of cattle increased very little. Poultry sector in the livestock sector in Turkey has been the only sector which registered significant growth in the years 1961-2017. But despite the decline in the number of animals in the country, recording large conversions in the productivity field provided overall increase in production of animal products. Malatya has not been able to use its potential in comparison with the provinces in its region. Especially bad values in the area of small livestock have attracted attention. Malatya province, the livestock sectors in which the only one is successful activity is the production of chicken meat. Malatya province has been seen can become a leader in chicken meat production with considering the need in the region and investments in this area. Very serious problems have been identified at overall in Turkey's agricultural sector. A serious agricultural reform is essential for the country to fully utilize its potential.